Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ocieplenia celulozą wdmuchiwaną

wata celulozowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Izolacja termiczna budynku to jeden z kluczowych elementów, które mają wpływ na komfort użytkowania budynku. Znamy wiele materiałów izolacyjnych, przykładowo styropian, wełna szklana czy pianka poliuretanowa, a nawet celuloza - mniej znana, jednak będzie idealnym wyborem w przypadku budynków, gdzie termoizolacja za pomocą tradycyjnych metod staje się niemożliwa.

Czym jest wata celulozowa?

Wata celulozowa jest w pełni pozyskiwana w wyniku recyklingu. Jest to przetworzona makulatura. Jej główny składnik, czyli celuloza pochodzi przetwarzania m.in. zużytych gazet, czyli makulatury. W ten sposób powstają włókna celulozowe, które dodatkowo zabezpieczane są za pomocą specjalnych roztworów solnych. Zabieg pozwala na uzyskanie ognioodpornego materiału. Wata celulozowa znacząco przypomina wełnę szklaną. Jednak celuloza ma zdecydowanie lepszą przyczepność do nawierzchni, dzięki czemu izolacja jest wyjątkowo szczelna.

Ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy - jak przebiega?

Wata celulozowa może być stosowana do ocieplenia wielu elementów, w tym stropów, ścian i dachów. Specjalny agregat wdmuchuje celulozę w przestrzeń. W ten sposób materiał izolacyjny dociera w każdą wolną przestrzeń, a izolacja jest jednolita. Dodatkową zaletą metody jest również eliminacja powstawania mostków termicznych, a tym samym ewentualnych strat ciepła.

Dlaczego warto ocieplać budynek wdmuchiwaną celulozą?

Wełna celulozowa jest ekologicznym produktem pozyskiwanym w pełni z naturalnych składników. Materiał izolacyjny jest przyjazny dla środowiska, a także bezpieczny dla zdrowia ludzi. Dzięki zabezpieczeniu włókien celulozowych w roztworze solnym - mogą zostać one wykorzystywane nawet w przypadku konstrukcji drewnianych. Impregnacja również uodparnia materiał na wilgoć oraz rozwój wszelkich drobnoustrojów. Warto wspomnieć także o tym, że wdmuchiwanie celulozy jest metodą mało inwazyjną i można za jej pomocą przeprowadzić skuteczną termomodernizację starszych budynków.

Wełna celulozowa jest nieco droższa od innych materiałów, ale należy pamiętać, że ekologiczne rozwiązania są najczęściej droższe od tradycyjnych metod, ale w kontekście długofalowym przynoszą znaczące oszczędności.