Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje magazynów i ich przeznaczenie - wybierz odpowiedni!

magazyn
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Zastanawiasz się jaki magazyn wybrać, aby najlepiej spełniał odpowiednią funkcję dla Twojego biznesu? Poznaj najważniejsze rodzaje magazynów, dzięki czemu podejmiesz odpowiedzialną decyzję biznesową i zminimalizujesz ryzyko wpadki.

Wybór magazynu to istotna decyzja biznesowa, a jego trafność często determinuje sukces lub porażkę wielu biznesów z różnych branż. Poznaj najważniejsze rodzaje magazynów, podejmij przemyślaną decyzję i wybierz taki który najlepiej będzie pasować do twojego biznesu.

Rodzaje magazynów ze względu na typ składowania

Zacznijmy od podstaw – magazyny możemy podzielić na:

  • Magazyny otwarte, które najczęściej mają formę placów do składowania i zbiorników. Tego typu magazyny służą do przechowywania produktów odpornych na deszcz, wiatr czy wysoką temperaturę.
  • Magazyny półotwarte mają najczęściej charakter wiat i są przeznaczone do przechowywania materiałów odpornych na zmienną pogodę. Od magazynów otwartych odróżnia je to, że produkty są tam przechowywane pod częściowym zakryciem.
  • Magazyny zamknięte to powierzchnie, które najczęściej są halami magazynowymi przeznaczonymi do przechowywania zróżnicowanego rodzaju produktów w komfortowych warunkach. Magazyny zamknięte dzielimy dodatkowo na magazyny niskiego, średniego i wysokiego składowania.

Rodzaje magazynów ze względu na przeznaczenie

Podział magazynów ze względu na rodzaj przechowywanych materiałów zawiera jednostki ładunkowe, gdzie towary przechowuje się najczęściej na paletach, a składuje za pomocą rzędowych regałów paletowych. Wyróżnia się tutaj także regały satelitarne, które umożliwiają natychmiastowy, bezpośredni dostęp.

Podział magazynów ze względu na rodzaj przechowywanych produktów to także obiekty składujące towary sypkie (silosy), gazy i ciecze (zbiorniki przemysłowe) oraz magazyny specjalnie przeznaczone do przechowywania materiałów niebezpiecznych lub wymagających odpowiednich warunków do przechowywania (chłodnie).

Rodzaje magazynów ze względu na pełnioną funkcję

Ostatni rodzaj klasyfikacji magazynów to obiekty podzielone ze względu na pełnione funkcje.

  • Magazyny produkcyjne pełnią zróżnicowane funkcje dla zakładów przemysłowych – od gromadzenia, po przyjmowanie i kompletowanie zamówień.
  • Magazyny dostawcze – jednostki, które odpowiadają za magazynowanie ładunków oraz kompletowanie zamówień w celach wysyłkowych.
  • Magazyny przeładunkowe – różnią się od dostawczych tym, że są odpowiedzialne wyłącznie za przeładunek produktów do szybkiego, dalszego transportu ze względu na specyfikę towaru. Najczęściej są to produkty o krótkiej dacie ważności, np. świeże owoce czy warzywa.

Obecnie coraz więcej funkcji magazynów przejmują wyspecjalizowane centra magazynowo-logistyczne, które pełnią zróżnicowane funkcje dla wyspecjalizowanych podmiotów. Jeśli zastanawiasz się, jakiej marki magazyn będzie dla Ciebie optymalny, sprawdzanie potencjalnych partnerów biznesowych zacznij od White Star Logistics. Wszystkie magazyny tej marki są realizowane w najwyższej jakościowo klasie A oraz gwarantują szereg udogodnień dla potencjalnych najemców, ze szczególnym fokusem na sklepy internetowe.