Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rolki jezdne w maszynach budowlanych

maszyny budowlane
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Rolki jezdne w podwoziach gąsienicowych są elementem eksploatacyjnym. W czasie normalnej pracy ich powierzchnia ściera się, co wymusza ich okresową wymianę na nowe. Skąd bierze się to zużycie, jak działają rolki jezdne w maszynach budowlanych oraz w jaki sposób można je wymienić w prawidłowy sposób, opisaliśmy w artykule poniżej. Zapraszamy do lektury

Zastosowanie rolek jezdnych w branży budowlanej

Maszyny budowlane pracują najczęściej w trudnych warunkach terenowych. Szczególnie pierwszy etap budowy, czyli prace ziemne, wymagają od pojazdów odpowiedniej trakcji. Choć nadal spotyka się wiele koparek i buldożerów na podwoziu kołowym, znacznie lepsze efekty można osiągnąć, stosując gąsienice w maszynach budowlanych. Jakie przewagi oferuje ten sposób przeniesienia napędu?

  • Sprawdza się w błotnistych i grząskich terenach ze względu na dużo większą powierzchnię styku z podłożem. Po obfitych opadach deszczu zwykłe maszyny kołowe nie są w stanie wjechać na teren budowy, gdy koparki na gąsienicach radzą sobie doskonale.
  • Można wskazywać, że pojazdy gąsienicowe nie powinny korzystać z dróg utwardzonych. Jednak dojazd na teren dużej budowy i tak najczęściej odbywa się za pośrednictwem ciężarówek.
  • Niezawodne napędy gąsienicowe sprawdzą się zwłaszcza na dużych terenach budów, gdzie terminy są dość napięte.
  • Większa stabilność pojazdu w czasie pracy. Przesypując dużą ilość ziemi lub wykonując inne prace budowlane, maszyna na gąsienicach zachowuje się stabilniej, co przyśpiesza pracę i zwiększa produktywność.

W przypadku małej budowy nie zawsze opłaca się korzystać z maszyn budowlanych na standardowych kołach. Jednak dużym inwestycjom niemal zawsze towarzyszą sprawniejsze i pewniejsze podwozia gąsienicowe.

Zużywanie się rolek jezdnych w podwoziach gąsienicowych

Rolki jezdne do maszyn budowlanych wykonywane są z wytrzymałego metalu, a następnie przechodzą obróbkę cieplną, aby zminimalizować zużycie. Jednak elementy te przenoszą cały ciężar maszyny na układ gąsienicowy. Tak duże siły generują większe opory tarcia, a więc sprzyjają szybkiemu zużywaniu się rolek jezdnych.

Z czasem, pod wpływem oddziaływania sił nacisku, powierzchnia rolek jezdnych zaczyna się wykruszaćulegać wytarciu. Proces ten może być przyśpieszonyprzyspieszony przez różnego rodzaju zanieczyszczenia i brud pochodzący z terenu budowy. W pewnym momencie mogą pojawić się pierwsze niepokojące objawy takie jak:

  • Wyciek oleju z podwozia.
  • Niepokojący hałas dochodzący z rolek jezdnych.
  • Zwiększony opór w czasie jazdy, powodujący większe zużycie paliwa.

Dodatkowym testem, potwierdzającym wysoki stopień zużycia się rolek jezdnych, jest złapanie jednej z nich i poruszanie nią na boki. Jeśli jest luźna, oznacza to, że trzeba wymienić element na nowy.

Zakup: rolki jezdne dedykowane konkretnym maszynom

Wymiana rolek jezdnych nie jest bardzo trudnym zadaniem, jednak powinna zostać wykonana przez autoryzowanego serwisanta, aby maszyny nie utraciły gwarancji. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zużycia, zaleca się wymianę wszystkich rolek jezdnych w gąsienicy. Z jednej strony pozostałe rolki także będą już mocno wyeksploatowane, więc ich nieco wcześniejsza wymiana pozwoli oszczędzić na usługach serwisowych. Po drugie, wymiana wszystkich elementów tego typu w gąsienicy gwarantuje równomierny i prawidłowy rozdział sił w układzie.

Warto zainwestować w rolki jezdne przeznaczone dla danego typu maszyny. Konstrukcja poszczególnych modeli może się nieco różnić. Producenci starają się optymalizować oferowane rolki, wydłużając maksymalnie ich żywotność dla danych warunków pracy. Duży wybór rolek jezdnych znaleźć można między innymi na stronie: https://entrack.pl/kategoria-produktu/podwozia-gasienicowe/rolki-jezdne/. Dokonywanie zakupów na stronach sprawdzonych i dużych producentów zapewnia najlepsze parametry kupowanych elementów i gwarantuje ich trwałość.

Okresowe wymiany rolek jezdnych mogą odbywać się także w czasie przerw między jedną budową a drugą. Sprawdzenie w tym czasie zużycia elementów i ich ewentualna wymiana zapobiegnie niespodziewanej przerwie w czasie prac, a jednocześnie zmniejszy koszty serwisowania.