Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Budowa fundamentów domów

architekt otwierający projekt
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Kiedy budujesz swój dom, ważne jest, aby od początku robić rzeczy we właściwy sposób. Oznacza to przestrzeganie wszystkich lokalnych przepisów budowlanych i regulacji oraz zapewnienie, że dom jest zbudowany w sposób, który będzie trwał przez wiele lat. Jedną z najważniejszych części budowy nowego domu jest upewnienie się, że fundament jest prawidłowo ustawiony. Jeśli nie zachowasz ostrożności przy tworzeniu struktury, ryzykujesz, że Twój dom będzie się przesuwał, a nawet zawali. Na szczęście, przy odrobinie zdrowego rozsądku, ustawienie solidnego fundamentu dla nowego domu nie powinno być zbyt trudne.

Co to jest fundament?

Jak już wspomnieliśmy, fundament to konstrukcja, która łączy Twój dom z ziemią. Dolna część fundamentu jest połączona z ziemią lub skałą, natomiast górna jest przykręcona lub przyspawana do istniejącego domu. Dzięki temu dom jest bardziej stabilny i mniej podatny na uszkodzenia w wyniku trzęsień ziemi, huraganów lub innych katastrof. Podczas budowy nowego domu, większość ludzi decyduje się na zainstalowanie betonowego fundamentu. To dlatego, że fundamenty betonowe mogą wytrzymać wszystkie rodzaje pogody, w tym trzęsienia ziemi i tornada. Fundamenty betonowe są najczęściej budowane metodą PIP (ang. pourred-in-place). Fundamenty PIP są również znane jako fundamenty z ziemi ubijanej. Chociaż zarówno metody betonowe, jak i ziemne są skuteczne, każda z nich ma zalety i wady. Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego fundamentu, są wymagania lokalnych przepisów budowlanych.

Rodzaje fundamentów

Jak wspomniano powyżej, fundamenty betonowe są jednym z najbardziej popularnych typów fundamentów. Istnieje jednak wiele innych. - Fundamenty blokowe: Fundamenty blokowe składają się z jednostek murarskich, które są ułożone w określonej kolejności. Bloki są zazwyczaj stosowane w obszarach o silnym gruncie, ponieważ nie wymagają żadnych materiałów wzmacniających. - Betonowe fundamenty płaskie: Betonowe fundamenty płaskie zatrudniają betonową podkładkę jako podstawę.

Jak zbudować fundament?

Tak jak w przypadku każdej innej części budowy domu, musisz najpierw zdecydować, gdzie chcesz postawić fundament. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które jest zarówno stabilne, jak i łatwo dostępne. Po znalezieniu dobrego miejsca należy wykonać wykop do poziomu podstawy gleby. Najlepiej, jeśli gleba w tym miejscu nie jest ubita, ale jeśli jest, trzeba będzie dodać trochę dodatkowej ziemi, aby poprawić stabilność fundamentu. Do budowy fundamentów konieczne są szalunki do wykopów, można je wypożyczyć lub kupić.

Ustalenie poziomu i drenażu

Następnym krokiem jest ustawienie poziomu swojej betonowej podkładki. Choć może to brzmieć jak coś, co może być zrobione w ostatniej chwili, robi to zbyt późno może spowodować słabe stopy i niebezpieczne podłoże. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest, aby mieć betonową podkładkę pod domem wylane kilka tygodni przed jesteś gotowy, aby zainstalować listwy i zainstalować elektryczne. Następnym krokiem jest określenie wielkości i rodzaju rury potrzebne do konkretnego systemu odwadniania.

Fundamenty murowane vs. betonowe

Podczas gdy fundamenty betonowe są najczęstszym rodzajem fundamentów, istnieją inne opcje. Jedną z najciekawszych z nich jest fundament murowany. Fundamenty murowane są wykonane z betonowych elementów murowych, cegieł lub kamienia. Te solidne materiały są wykorzystywane do tworzenia fundamentów, które mają ponad 1000 lat. Fundamenty murowane są jednym z najdroższych rodzajów fundamentów, ale mają pewne zalety, których nie mają inne. Ponieważ materiały użyte do budowy fundamentu murowanego są solidne, są one mniej podatne na uszkodzenia spowodowane przez wiatr i wodę. Fundamenty murowane są zazwyczaj budowane z betonowym fundamentem, ale niektórzy ludzie decydują się na budowę fundamentu wylewanego na miejscu.

Podczas budowy nowego domu, jedną z najważniejszych części fundamentu jest właściwe ustawienie poziomu i wypoziomowanie betonowej podkładki. Zapewni to, że twój dom nie będzie się zapadał lub przechylał, co może prowadzić do poważnych problemów strukturalnych.