Jako producent bram garażowych, Migas-Door często udziela porad z zakresu doboru odpowiedniego rodzaju bramy lub sposobu montażu. W dzisiejszym wpisie udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które dotyczą przygotowania garażu do montażu bramy.
Jaki otwór pod bramę garażową?
Wymiary otworu pod bramę garażową muszą zostać dopasowane do rozmiaru i rodzaju bramy. Najczęstszym wyborem klientów są bramy o wysokości od 200 do 260 cm i szerokości od 200 do 250 cm. Jeżeli mowa o garażach z dwoma stanowiskami, szerokość bramy wzrasta do 400-500 cm. W przypadku bramy o wymiarach 250 × 212.5 cm, wymiary otworu montażowego to 250 × 212.5 mm, co zapewnia światło przejazdu 249 × 204 cm.
Decydując się na zakup bramy garażowej na wymiar, zyskujemy komfort dostosowania bramy do otworu, a nie odwrotnie. Warto rozważyć takie rozwiązanie, szczególnie w przypadku, jeśli dysponujemy gotowym garażem o nietypowym otworze.
Jak zabezpieczyć otwór na bramę garażową?
Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie otworu na bramę garażową. Otwór może zostać zabezpieczony za pomocą grubej folii budowlanej. Folię można przymocować na łatach zamocowanych do ścian za pomocą wkrętów. Innym, niezawodnym sposobem jest zabezpieczenie otworu za pomocą płyt OSB lub desek. Należy jednak pamiętać o
pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych- osłona nie może być szczelna.
Ocieplenie otworu bramy garażowej
Skuteczne ocieplenie otworu bramy garażowej powinno odbyć się przed zamontowaniem bramy. Jest to bardzo ważny krok, który pozwala wyeliminować utratę ciepła z garażu. Montaż ocieplenia otworu po zamontowaniu bramy będzie mniej efektywny i nie przyniesie oczekiwanych skutków. Ocieplenie wykonywane jest za pomocą styropianu lub polistyrenu.
Jaka wysokość bramy garażowej?
Największą popularnością cieszą się bramy o wysokości 2,25-2,5 metra. Pozwalają one na swobodny wjazd pojazdów typu SUV lub innych pojazdów osobowych z bagażnikiem dachowym. Jeśli garaż ma służyć do przechowywania samochodów transportowych, wysokość bramy powinna kształtować się na poziomie 2,75-3 m.
Jak przygotować ścianę pod bramę garażową?
Przygotowując ścianę pod bramę garażową, należy pamiętać, że powinna być ona otynkowana, jednak nie ma konieczności wykańczania jej za pomocą płytek lub kafelków. Ściana, na której montowana jest brama oprócz równego wytynkowania, musi być stabilna i precyzyjnie dopracowana, ponieważ to od jej stanu zależy to, czy brama będzie pracować w cichy i bezpieczny sposób. Warto także pamiętać o doprowadzeniu instalacji elektrycznej i o ustaleniu miejsca, w którym ma znajdować się gniazdo elektryczne.
Oprócz aspektów technicznych i budowlanych należy także dopilnować, aby przed montażem bramy uporządkować przestrzeń w garażu. Zalegające elementy mogą ograniczać swobodę ruchów monterów i sprawiać, że cały proces znacznie się przedłuży.
Jakie nadproże do bramy garażowej?
Przyjmuje się, że standardowa wysokość nadproża w bramach garażowych liczy około 350 mm 120 mm (dla segmentowych z wałem z tyłu). Wszystko jednak zależy od rozmiarów i rodzajów bramy, ponieważ istnieją modele bram, które nie wymagają obecności nadproża ani węgarków. Kłopoty ze zbyt niskim nadprożem mogą spotkać osoby, które zdecydują się na wybór bramy rolowanej.
Jak poprowadzić kabel do bramy?
Prowadzenie instalacji elektrycznej powinno być przemyślane i dobrane do rodzaju bramy garażowej oraz do samego napędu. Warto skonsultować tę decyzję ze specjalistami, którzy będą zajmować się wykonaniem i montażem bramy. Wiele zależy od tego, jaką centralę sterującą ma dany napęd oraz od tego, jakiego stopnia automatyzacji oczekujemy. Jeżeli chcemy mieć możliwość sterowania bramą ze środka budynku, musimy zadbać o obecność dwużyłowego przewodu, który poprowadzi od domu do centrali napędu. Dodatkowego okablowania wymaga także sytuacja, kiedy chcemy sterować bramą za pomocą domofonu.
Fotokomórki to także jeden z elementów, który wymaga przeprowadzenia dodatkowych przewodów.
Gdzie powinno być gniazdko elektryczne do bramy garażowej?
Przyjmuje się, że gniazdko elektryczne powinno znajdować się na suficie w niewielkiej odległości od napędu. Najczęściej osoba dokonująca pomiarów do wykonania bramy, wyznacza także odpowiednie miejsce, w którym należy zamontować gniazdo 230 V. Jeżeli kupujemy napęd na własną rękę, powinniśmy pamiętać o zasadzie, która mówi, że gniazdko elektryczne powinno zostać umieszczone na głębokości równej długości szyny wraz z napędem.
Montaż bramy garażowej cena
Ceny usługi montażu bramy garażowej są zróżnicowane. Koszt usługi zaczyna się już od 800 złotych, jednak jest zależny od wielu czynników. Mowa tu nie tylko o lokalizacji, ponieważ w dużych miastach zapłacimy za tę usługę zdecydowanie więcej, ale także o innych czynnikach zewnętrznych i wewnętrznych. Możemy zaliczyć do nich obecność napędu, zakres koniecznych do wykonania prac, czy wymiary bramy.
Jeżeli szukasz godnego zaufania producenta bram garażowych, Migas-Door jest właśnie dla Ciebie. Świadczymy pełną obsługę - od pomiaru do montażu. Nasi klienci mogą liczyć na darmową wycenę i poradnictwo w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań.
Produkujemy bramy garażowe w dowolnych konfiguracjach, wymiarach i kolorach. Zajmujemy się także doborem odpowiednich napędów i ich montażem. Zadzwoń już dziś i dowiedz się, jak niewiele dzieli Cię od posiadania wymarzonej bramy garażowej.