Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dysperbit - wszystko co powinieneś wiedzieć o tym produkcie

pokrycie dachowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Co to jest Dysperbit?

Dysperbit to dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa, która służy do izolacji od wody, renowacji i konserwacji pokryć dachowych z pap asfaltowych. Jest ona nietoksyczną, niepalną, niejednorodną, bezwonną zawiesiną oraz produktem ekologicznym. Ma on za zadanie chronić dom przed ulewami, a także wodami gruntowymi, ponieważ przy budowie należy pamiętać o bezpieczeństwie domu, w którym będziemy mieszkać. Można go również stosować do gruntowania podłoży, wtedy musimy go rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1.

Jak go stosować?

Dysperbit możemy prosto nałożyć. Można go nakładać na zagruntowane powierzchnie tuż po otwarciu po wymieszaniu, jest on łatwy w zastosowaniu - nie trzeba go podgrzewać przed użyciem, czy specjalnie przygotowywać. Stosować na suche, oczyszczone z tłuszczu podłoże przy wilgotności mniejszej od 65% i temperaturze od ok. 5 do 30 stopni Celsjusza. Preparat należy nakładać w dwóch warstwach (lub więcej) za pomocą pędzla, pacy zębatej, metodą natryskiwania, bądź szczotki dekarskiej. Warstwy nakładać prostopadle do poprzedniej, tak pozbywamy się nieciągłości powłoki, należy je również nakładać w odstępach czasowych nie mniejszych niż 5 godzin. Grubość warstwy należy kontrolować patrząc na ilość zużycia materiału, powinny być grube na około 1mm, każda kolejna powłoka nie powinna być grubsza od poprzedniej. Warstwy należy również chronić przed wilgocią, wysokim nasłonecznieniem, mgłą i mrozem dopóki nie wyschną (po wyschnięciu, dysperbit zmienia kolor z brunatnego na czarny) Czas tworzenia powłoki zależy od warunków panujących w otoczeniu, np. około 6h w temperaturze ok. 23 ± 2°C, a całkowite jej związanie trwa do siedmiu dni po nałożeniu.

Przechowywanie i właściwości Dysperbitu.

Zawiesiny tej nie należy przechowywać w zbyt zimnym pomieszczeniu, z powodu tego, iż preparat zawiera wodę, która może zamarznąć i na skutek tego, jego właściwości mogą się pogorszyć. Należy przechowywać go w temperaturze powyżej 5°C. Jest on odporny na zmienne warunki atmosferyczne, jego powłoki są odporne termicznie oraz dobrze przyczepia się do podłoży budowanych na bazie cementu. Wykazuje się on dużą elastycznością z powodu dużej ilości pierwiastków o dobrej jakości, jakie są w nim zawarte, a także zdolnościami tiksotropowymi (właściwością polegającą na zależności lepkości od czasu działania sił ścinających). Jego cena nie powinna przekroczyć 55zł za pojemnik 20kg, a jego wykorzystanie ogranicza się od 0,2 do nawet 1 kilograma na metr kwadratowy.

Jak zbudowany jest dysperbit i do czego może być wykorzystany?

Substancja zrobiona jest z asfaltów ponaftowych oraz środków, które obniżają temperaturę zamarzania wody, a także innych dodatków uszlachetniających. Można wykorzystać go do robienia izolacji w np. pralni, kuchni, toalecie czy łazience, jako izolację do ścian domu, na stalowych elementach,(chroni on również stal przed osadzaniem się na niej rdzy), na piwnice, garaże, fundamenty, papy, stare powłoki bitumiczne, blachę, a nawet eternit. Wykorzystuje się go także do gruntowania posadzki (z wykorzystaniem wody).

Zalety substancji

Oprócz wymienionych wyżej pozytywów użytku tej substancji, jest ona odporna na działanie słabych kwasów oraz zasad, ma dużą wydajność oraz mimo wysokiej jakości tego produktu, ma niską cenę. Nie stwarza on żadnych zagrożeń podczas wykonywania izolacji, ponieważ jest to materiał ekologicznie bezpieczny. Jest on łatwy w zmywaniu, dopiero co pobrudzone narzędzia można zmyć bieżącą wodą, a po wyschnięciu można zastosować rozpuszczalniki organiczne (pobrudzony przedmiot musi być całkowicie wyschnięty przed rozpoczęciem czyszczenia go rozpuszczalnikami, ze względu na wilgoć ).