Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Maty grzewcze – co warto o nich wiedzieć?

remont domu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Zastanawiasz się nad wyborem sposobu ogrzewania do swojego domu? Nowoczesne technologie grzewcze stwarzają coraz więcej możliwości. Przy poszukiwaniu idealnego rozwiązania warto zwrócić uwagę przede wszystkim na energooszczędność i przyjazność dla środowiska.

Instalacją, która spełnia te oczekiwania, są maty grzewcze. Czy sprawdzą się w Twoim wnętrzu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Jak działają i gdzie stosuje się maty grzewcze?

Maty grzewcze to znany od dekad i udoskonalony kabel grzejny fabrycznie rozłożony na macie ułatwiającej montaż i dopasowanej do powierzchni pomieszczenia. Najlepsze obecnie kable grzejne stosowane w matach grzejnych mają podwójną teflonową izolację. Stosując matę grzewczą kabel grzejny zostanie równomiernie rozłożony, bez konieczności docinania, co znacząco wpływa na bezawaryjność tego rozwiązania.

Maty grzewcze służą do bezpośredniego ogrzewania przed wszystkim pomieszczeń narażonych na wilgoć lub intensywny ruch. Montuje się je bezpośrednio pod płytkami – kamiennymi, gresowymi czy ceramicznymi. Z tego względu z mat grzewczych najczęściej korzysta się w kuchniach, łazienkach i korytarzach. Mogą one pełnić rolę systemu dogrzewającego pomieszczenia, a przy pokryciu całej podłogi mogą być także jedynym źródłem ciepła. 

Mata grzewcza bywa mylona z folią grzewczą, jednak tylko ona składa się z cienkich przewodów grzejnych osadzonych na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego. Steruje się nią natomiast podobnie jak folią grzewczą - za pomocą wygodnego termostatu, najczęściej z opcją sterowania przez aplikację. 

Jak układa się matę grzewczą pod płytkami?

Instalacja maty jest bardzo prosta – siatka, na której osadzone są przewody grzewcze, posiada warstwę samoprzylepną, co w ogromnym stopniu ułatwia montaż. Montuje się ją bezpośrednio na wylewce lub z odpowiednim podkładem na płytach OSB czy sklejce. Możesz układać je w dowolnym kierunku.


Po zakończonym montażu konieczne jest podpięcie maty do instalacji elektrycznej, sprawdzenie połączenia oraz ustawienie termostatu. Termostat ogranicza temperaturę podłogi utrzymując ją w zdrowym dla ciała, komfortowym i ekonomicznym zakresie. Do klejenia mat oraz płytek używa się klejów pełnoelastycznych.

Ile powierzchni powinna zajmować mata grzewcza?

Maty grzewcze montuje się na ogół na pełnej powierzchni pomieszczenia. Nie należy jednak montować jej w miejscach, przewidzianych na zabudowę stałą – np. wannę, kabinę prysznicową czy meble w zabudowie. Ciepło musi uchodzić swobodnie. 

Dlaczego warto ogrzewać pomieszczenia za pomocą mat grzewczych?

  • Przyjemnie ogrzewają podłogę, co znacznie poprawia Twój komfort np. po wyjściu spod prysznica. 
  • Nie zajmują dużo miejsca – sprawdzą się nawet w niewielkich wnętrzach.
  • Dzięki nim masz większe możliwości aranżacyjne i możesz zrezygnować z grzejników. 
  • Są ekologiczne – nie emitują dwutlenku węgla. 
  • Umożliwiają precyzyjne ustawienie temperatury, co zwiększa Twój komfort i zmniejsza rachunki za prąd.
  • Możesz zdalnie ustawiać temperaturę.
  • Prosty i szybki montaż.
  • Maty to bezpieczeństwo użytkowania i przyjazność dla alergików.
  • To również brak konieczności serwisowania i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Szukasz wydajnej maty grzewczej? Zapoznaj się z matami grzewczymi Heat Decor najnowszej generacji.