Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Idealna wylewka na ogrzewanie podłogowe - zalety, wytrzymałość i ceny wylewek anhydrytowych

ogrzewanie podłogowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Po wykonaniu podkładu betonowego, położeniu folii hydroizolacyjnej, termoizolacji i folii odblaskowej, a także instalacji grzewczej ogrzewania podłogowego należy wykonać wylewkę na ogrzewanie podłogowe. Świetnie sprawdza się jastrych anhydrytowy. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju wylewki, poznać jej zalety, wytrzymałość, ale i koszty wykonania.

Wylewki anhydrytowe - co warto wiedzieć na temat technologii wykonania?

Wiele osób zna wylewki cementowe, jednak osoby, które nie interesują się technologiami budowlanymi o wylewkach anhydrytowych nie słyszały lub słyszały niewiele. Warto więc to zmienić. Otóż takie wylewki wykonuje się z odwodnionego gipsu zwanego anhydrytem. Co ważne, wylewka jest przygotowana z zastosowaniem technologii zautomatyzowanej, sterowanej komputerowo, co sprawia, że ma dokładnie takie parametry wytrzymałościowe jakich zażyczył sobie inwestor. Mieszanka zostaje dostarczona na plac budowy w dwukomorowym silosie z mieszalnikiem za pomocą ciągnika siodłowego. Nie ma zatem obaw, że mieszanka przygotowywana jest "na oko" i posiada gorsze parametry. Nie będzie zatem pękać i po wylaniu stworzy równą i gładką powierzchnię. Samo układanie wylewki jest też bardzo proste, gdyż nie wymaga wykonania zbrojenia.

Podłoże przed wykonaniem wylewki powinno zostać odkurzone, powinno być szczelne z wykonaną izolacją przeciwwilgociową. Elementy metalowe, które będą miały kontakt z posadzką muszą zostać zabezpieczone antykorozyjnie. Wszystkie komponenty układane są na podłożu równomiernie pod wcześniej wykonanymi raperami. Gdy masa jest wylana, następuje jej odpowietrzenie przy użyciu wałka odpowietrzającego. Wykonanie wylewki anhydrytowej na powierzchni ok. 150 m2 trwa ok. 2 godziny. Wylewka twardnieje w ciągu 48 godzin, natomiast już po 5 dniach można układać na niej dowolną okładzinę.

wylewka anhydrytowa

Jakie są zalety wylewek anhydrytowych?

Przede wszystkim wylewki anhydrytowe świetnie sprawdzają się jako wykończenie systemu ogrzewania podłogowego. Mają płynną konsystencję i właściwości samopoziomujące co zapewnia gładkość i równość podkładu. Dzięki temu układając płytki, można użyć mniej kleju. Najczęściej w przypadku wylewek samopoziomujących anhydrytowych wykonuje się dylatacje brzegowe i nie potrzeba wykonywania dylatacji pośrednich. Tak jest w przypadku regularnych powierzchni prostokątnych lub kwadratowych - do 300 m2 - tam, gdzie stosowane jest ogrzewanie podłogowe i do 900 m2 - tam, gdzie nie stosuje się ogrzewania podłogowego. Warto wiedzieć, że wylewki anhydrytowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie i zginanie, przez co można przyspieszyć i uprościć pracę. Dzięki zastosowaniu wylewki anhydrytowej można obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię. Zatem posadzki anhydrytowe mogą wpłynąć na oszczędności w domowym budżecie. Mają wyższy współczynnik przewodzenia ciepła od posadzek cementowych, zatem mogą oddawać więcej ciepła do wnętrza.

posadzka anhydrytowa

Od czego zależy cena posadzki anhydrytowej?  

Posadzki anhydrytowe to świetne rozwiązania wykończeniowe dla systemu ogrzewania podłogowego. Ich cena uzależniona jest od lokalizacji, powierzchni wyrażonej w m2, a także grubości. Oczywiście posadzki grubowarstwowe są droższe od cienkowarstwowych, średnio o 5-10 zł za m2, ale oczywiście różnica może być większa, bo wylewki cienkowarstwowe wykonywane są do grubości 0,5 mm, natomiast grubowarstwowe mogą mieć grubość nawet 10 cm. W przypadku wylewki anhydrytowej o grubości 5 cm i powierzchni 100 m2 cena może wynosić ok. 57 zł/m2.