Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Modernizacja instalacji elektrycznej - co warto wiedzieć

instalacja elektryczna
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Modernizacja instalacji elektrycznej konieczna jest w budynkach, gdzie instalacje te układane były już kilkanaście lat temu i nie odpowiadają normom lub oczekiwaniom inwestorów.

Nowa instalacja – na co zwrócić uwagę?

Często modernizacja instalacji elektrycznej związana jest ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej. Niestety wiąże się to najczęściej z wymianą przewodów wewnątrz budynku oraz dołożeniem do schematów dodatkowych obwodów zasilających.

Warto wiedzieć, że wszelkie prace modernizacyjne przy instalacji elektrycznej nie wymagają zgłoszeń do zakładu energetycznego - oczywiście jeśli nie będzie konieczności dostania się do zaplombowanych urządzeń. Wszelkie działania, które będą wiązały się z usunięciem plomb na urządzeniach energetycznych, należy zgłosić do operatora sieci, który wyda decyzję o możliwości kontynuowania działań. Po zakończonej modernizacji instalacji pracownik operatora ponownie zaplombuje urządzenia elektryczne.

Modernizując instalacje warto tak rozdzielić obwody, by do każdego pomieszczenia doprowadzić zasilanie dwufazowe. Dzięki temu, w przypadku ewentualnej awarii na jednej fazie, urządzenia podłączone do drugiej będą mogły działać prawidłowo.

Rozdzielnica, która jest centralnym punktem instalacji elektrycznej, powinna być zlokalizowana w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej blisko wejścia do budynku.

Nowe przewody w modernizowanej instalacji elektrycznej

Realizując kompleksową modernizację instalacji elektrycznej, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie ułożenie nowych przewodów zasilających. Najczęściej są one układane we wcześniej przygotowanych rowkach, które są specjalnie przeznaczone do kabli. Dzięki temu można łatwo ukryć je pod tynkiem. Przebieg przewodów to zawsze linia prosta, pionowa lub pozioma. Warto pamiętać o unikaniu stref narażonych na uszkodzenia mechaniczne lub podwyższoną temperaturę. Wyspecjalizowane firmy korzystają ze specjalnej bruzdownicy, która skraca czas wykonywania instalacji elektrycznej. Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://twoj-elektrykwroclaw.pl/.

Modernizacja instalacji elektrycznej to działanie pozwalające na podłączenie nowych obiektów do istniejącej sieci oraz na podwyższenie mocy w istniejących już budynkach. Wiąże się ona z wieloetapowym zakresem robót, dlatego też warto skorzystać z profesjonalnej usługi i cieszyć się fachowo wykonaną pracą.