Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kleje i siatki do styropianu

Kleje do styropianu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Kleje poliuretanowe oraz zaprawy klejowe są bardzo istotnym elementem systemu ocieplania budynku. Preparaty dedykowane do klejenia pełnią istotną funkcję, ponieważ odpowiadają za wytrzymałość mechaniczną oraz przyczepność do podłoża. Kolejnym istotnym elementem elewacji jest siatka elewacyjna.

Funkcję siatki można porównać do funkcji jaką pełni zbrojenie w konstrukcjach betonowych. W połączeniu z zaprawą klejową pełni funkcję stabilizacyjną oraz ochronną. Dzięki takiemu połączeniu styropian nie będzie się wykruszał czy łamał pod wpływem pracujących ścian, jak też będzie on zabezpieczony przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Rodzaje klejów do styropianu

Przed zakupem kleju do styropianu należy się zastanowić i zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, to znaczy do jakiego rodzaju styropianu dany klej jest przeznaczony. Wszystkie dane i niezbędne informacje znajdziemy na opakowaniu. Producenci kleju zawsze deklarują na opakowaniach (puszka, worek) do jakiej aplikacji dany klej jest dedykowany.

Mogą to być przykładowo kleje przeznaczone do styropianów XPS, wodoodpornych oraz grafitowych. Kleje styropianowe zazwyczaj sprzedawane są jako sucha mieszanka w worku. Jest to kilkuskładnikowa mieszanka, która po połączeniu z wodą i wymieszaniu daje zaprawę. Najczęściej w jej skład wchodzą takie składniki jak włókna celulozy, wypełniacze mineralne, cement oraz polimery.

W ofercie sklepów budowlanych znajduję się również kleje piankowe. Mają one bardzo wiele zalet, jednak najbardziej istotną wydaje się być szybkość i łatwość aplikacji, za czym idą spore oszczędności jeżeli chodzi o czas pracy. 

Tradycyjny klej do styropianu w formie zaprawy

Klej w formie zaprawy ma wiele zalet, jednak należy też pamiętać o ograniczeniach. Na wstępnie należy wziąć pod uwagę ograniczenia operacyjne. Musimy zapewnić dostęp do wody, miejsce, w którym zaprawa klejowa będzie przygotowywana oraz pomocnika, który może okazać się niezbędny do sprawnego i płynnego przeprowadzenia prac.

Niewątpliwą zaletą kleju styropianowego w formie tradycyjnej jest to, że pozwala on na pracę w różnych warunkach pogodowych. Mając na uwadze klimat panujący w Polsce, oraz czas jaki trzeba poświęcić na wykonanie prac elewacyjnych, ten aspekt może okazać się bardzo istotny.

Kleje do styropianu w formie zaprawy można stosować w nawet w temperaturze zbliżonej do 0 stopni Celsjusza.

Klej do styropianu w piance

Klej do styropianu w piance to środek przeznaczony do aplikacji bezpośredniej. Nie wymaga on przygotowywania i jest gotowy do natychmiastowego użytku. Jest to nowoczesna zaprawa przeznaczona i stworzona w celu błyskawicznego montażu styropianu do podłoża.

Sprzedawany jest on w postaci pianki skondensowanej pod ciśnieniem w stalowej puszce. Przed użyciem należy puszkę umieścić w specjalnym pistolecie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pianki do okien. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest czas schnięcia, ponieważ twardniej on zdecydowanie szybciej niż tradycyjne kleje w formie zaprawy.

siatki do styropianu

Siatki styropianowe - rodzaje

Przyglądając się z biska siatce styropianowej, można zauważyć, że jej włókna mogą być splecione w różny sposób. Biorąc pod uwagę to kryterium oraz przeznaczenie siatki, można zastosować następujący podział: 

  • siatka ekranująca - taki rodzaj siatki chroni wnętrze budynku przed działaniem elektro-smogu,
  • siatka pancerna - taka siatka jest wykonana z włókna szklanego, które jest powleczone osłoną kauczukową. Stosowana przy nieregularnych kształtach np. cokołach,
  • siatka z włókna szklanego - klasyczne i najbardziej uniwersalne rozwiązanie,
  • siatka styropianowa o splocie raszlowym,
  • siatka styropianowa o splocie egejskim.

Źródło tekstu: Hurtownia budowlana Eko Dom