Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowoczesne projekty domów vs ekologia

projekt domu
Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Projekty domów nowoczesnych cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Dzieje się tak za sprawą nie tylko ciekawego wyglądu oraz praktycznej aranżacji funkcjonalnej, ale także z powodu pozytywnych wpływów na środowisko i niskich kosztów eksploatacji. Ekologiczny charakter budynku staje się jednym z podstawowych aspektów branych pod uwagę przy wyborze projektu, dlatego warto wiedzieć co to oznacza i dlaczego jest to istotne.

Ekologiczne domy jednorodzinne – co to takiego?

Dom ekologiczny to przede wszystkim budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię. Do jego ogrzewania wykorzystywane są odnawialne źródła energii lub ekologiczne produkty energetyczne takie jak biomasa czy pellet. Bardzo często jest on wyposażany w nowoczesne instalacje - fotowoltaikę, kolektory słoneczne czy pompę ciepła. Dzięki nim możliwe jest ogrzanie wnętrz i wody czy oświetlenie pomieszczeń w sposób niemal darmowy i nie generujący szkodliwego wpływu na środowisko. Powoduje to, że bieżące koszty eksploatacyjne są znacznie mniejsze, niż ma to miejsce w obiektach o tradycyjnym charakterze. Wyżej wymienione założenia spełniają nowoczesne projekty domów jednorodzinnych, chętnie wybierane przez oszczędnych i dbających o naturę inwestorów. Co wyróżnia takie budynki?

Czym wyróżniają się nowoczesne projekty domów o ekologicznym charakterze?

Osoby zainteresowane wzniesieniem energooszczędnego i ekologicznego obiektu mieszkalnego często decydują się na projekty domów szkieletowych. W trakcie ich budowy wykorzystywanych jest wiele naturalnych materiałów, a czas jej trwania jest ograniczony do minimum. Znaczna część inwestorów wybiera także obiekty murowane, w których zamontowane są instalacje bazujące na odnawialnych źródłach energii. Ich minimalistyczna bryła zmniejsza ilość mostków termicznych, a solidne ocieplenie i wentylacja mechaniczna niemal całkowicie eliminują zjawisko ucieczki ciepła z wnętrz. Bez względu na wybraną technologię budowy, nowoczesne domy ekologiczne często posiadają okazałe przeszklenia, zlokalizowane na południowej i zachodniej elewacji. Dzięki nim można w pełni naturalny i darmowy sposób dogrzać i doświetlić wnętrza, co jeszcze bardziej ogranicza konieczność korzystania ze sztucznych źródeł światła i instalacji grzewczej.

Jak zwiększyć ekologiczny charakter domu nowoczesnego?

Podobają nam się projekt domu nowoczesnego? Prócz wspomnianych wcześniej systemów opartych o odnawialne źródła energii, możemy zwiększyć ekologiczny charakter budynku jeszcze na kilka innych sposobów. Jedną z metod jest wykonanie starannego ocieplenia przegród pionowych i poziomych, co pozwala skutecznie zmniejszyć przenikanie ciepła na zewnątrz. Możemy zdecydować się na gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej; wystarczy, że wykonany dodatkowy obieg w instalacji hydraulicznej, który umożliwi nam używanie wody deszczowej do spłukiwania toalety czy prania. Zamiast odprowadzać ścieki do zbiorczego systemu kanalizacyjnego, weźmy pod uwagę montaż przydomowej oczyszczalni. W domu korzystajmy ze sprzętów AGD i RTV o wysokiej klasie energetycznej, przekładającej się na jak najmniejsze zapotrzebowanie na prąd. Przemyślmy również możliwość zastosowania różnego rodzaju wyłączników czasowych, a nawet instalacji typu smart home. Ułatwią nam one ograniczenie zużycia prądu oraz utrzymanie optymalnych warunków termicznych we wnętrzach bez konieczności osobistej ingerencji.

Nowoczesne domy to budynki, które cechują się ekologicznym charakterem. Wyposażone w innowacyjne systemy oparte o OZE oraz wykończone z zachowaniem należytej staranności, wyróżniają się zminimalizowanym zapotrzebowaniem na energię cieplną i elektryczną. Dzięki temu będą dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym zależy na ograniczeniu bieżących kosztów eksploatacyjnych oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Artykuł sponsorowany: Projekty domu od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl