© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego odzież robocza jest ważna?

Budowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Dlaczego odzież robocza jest ważna? Jakie elementy odzieży roboczej warto kupić swoim pracownikom? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią odzież roboczą? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

  1. Czym różni się odzież robocza od odzieży BHP?
  2. Czym powinna wyróżniać się dobra odzież robocza?

Zastanawiasz się, dlaczego odzież robocza jest ważna? Z jakich powodów w niektórych przedsiębiorstwach pracownicy muszą mieć stosowną odzież roboczą? Zanim odpowiemy na te pytania, przypomnijmy ogólnie, czym różni się odzież robocza od odzieży BHP. Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym różni się odzież robocza od odzieży BHP?

Czym właściwie różni się odzież i obuwie robocze od odzieży BHP? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Każda odzież BHP to produkty ochronne, które są zgodne ze wszystkimi wymaganiami BHP. A zatem wszystkie poszczególne elementy muszą mieć stosowne certyfikaty.

Dobrze dobrana odzież BHP skutecznie chroni człowieka przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Nie mamy tutaj na myśli tylko wysokimi czy niskimi temperaturami, ale także zapyleniem, uszkodzeniami mechanicznymi, elektrycznością, oparami, wodą, gazami czy żrącymi substancjami. Taką odzież roboczą produkuje się z odpowiednich materiałów – często poszczególne elementy odzieży BHP są grube i w upalne dni na magazynie mogą sprawiać dyskomfort. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie odzież chłodząca, w którą warto zaopatrzyć pracowników.

Odzież robocza to nie tylko buty, spodnie czy bluzy. Niektóre stanowiska wymagają także dodatkowych elementów, na przykład rękawic ochronnych czy specjalnych rozwiązań przeznaczonych do prac na wysokościach. Ponadto wśród odzieży roboczej dostępne są jeszcze takie akcesoria, jak słuchawki BHP czy produkty do ochrony głowy, dróg oddechowych, wzroku oraz ogólnie twarzy.  A zatem możliwości jest wiele, a wybór odpowiedniej odzieży roboczej zależy tylko i wyłącznie od warunków pracy i wymagań BHP.

Czym powinna wyróżniać się dobra odzież robocza?

Czym powinna wyróżniać się dobra odzież robocza? Przede wszystkim musi być dopasowana do specyfikacji danego zawodu. Dobra odzież robocza to taka, która nie tylko chroni przed wysokimi temperaturami, ale jednocześnie zabezpiecza pracownika przed przegrzaniem lub przed ewentualnym wychłodzeniem. Dodatkowo odpowiednia odzież BHP powinna być wykonana z materiałów nieprzemakalnych i powinna wyróżniać się także takim parametrem, jak trudnopalność. Warto wybierać odzież roboczą charakteryzującą się optymalną odpornością na niszczenie.

Wielu zainteresowanych zwraca także uwagę na to, aby materiał, który wykorzystano do produkcji danej odzieży roboczej, nie był zbyt podatny na zabrudzenia lub aby te zanieczyszczenia można było bez problemu usunąć.

Pamiętaj, że każdy element odzieży roboczej należy dobierać do indywidualnie do pracownika. A zatem ważne jest nie tylko kupienie odpowiednich elementów garderoby, ale także wybranie prawidłowego rozmiaru. Tylko w ten sposób zapewnisz swojemu pracownikowi odpowiednie bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Odzież robocza nie może ani być za ciężka, ani za duża czy za mała, a tym bardziej nie powinna krępować ruchów. Ważne jest również to, aby pracownik miał minimum dwa komplety odzieży roboczej.

Odzież robocza powinna być także praktyczna. Mamy tutaj na myśli dodatkowe elementy, w które mogą być wyposażone spodnie – na przykład kieszenie. Dzięki temu każdy pracownik będzie mógł schować w nich narzędzia, które są niezbędne przy jego pracy. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się również elementy, których celem jest zabezpieczenie newralgicznych części ciała. Jeśli tylko jest taka potrzeba, zadbaj o odzież z usztywnieniami na przykład na kolanach czy łokciach.

W zakresie BHP nie można sobie pozwolić na żadne półśrodki, dlatego ważne jest przygotowanie oceny ryzyka zawodowego, zadbanie o aktualne szkolenia BHP i podjęcie starań, aby w dziedzinie BHP wszystko było dopięte na ostatni guzik. Regularne szkolenie BHP z pewnością uchroni pracowników przed wieloma niebezpieczeństwami. Należy też pamiętać o kursach udzielania pierwszej pomocy, stworzeniu wszystkim zatrudnionym higienicznych warunków pracy i przygotowaniu ochrony przeciwpożarowej. W takim zakładzie pracy z pewnością będzie mniej wypadków nawet przy niebezpiecznych stanowiskach pracy. Zasady BHP muszą być jednak jasne i zrozumiałe. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy specjalisty z zakresu BHP, a jego ocena ryzyka zawodowego pomoże opracować dokumentację BHP i ułatwi dobór szkoleń wstępnych. Równie ważne jak okresowe BHP są oczywiście środki ochrony indywidualnej. Szkolenie wstępne to odpowiedni moment, aby o nich poinformować.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry