Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak powinno przebiegać projektowanie lokalu usługowego?

projektowanie lokalu usługowego
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Chcąc stworzyć przestrzeń, w której świadczyć się będzie pewnego rodzaju usługi należy zainteresować się tematem, jakim jest projektowanie lokali usługowych. Odpowiednio zaprojektowany lokal pozwoli czuć się komfortowo nie tylko jego pracownikom, lecz także klientom, którzy chętniej będą do niego wracać. Zastanówmy się zatem, czym powinien cechować się właściwie opracowany projekt lokalu usługowego.

Projekt lokalu usługowego – podstawowe informacje

Projektowanie lokali usługowych będzie różniło się nieco zależnie od rodzaju usług, które mają być w takim miejscu świadczone.

Niezależnie od tego, czy chcesz urządzić restaurację, sklep, czy może salon kosmetyczny, jednym z podstawowych elementów, o które należy zadbać, jest funkcjonalność danego wnętrza. Projekt lokalu usługowego obejmuje zatem nie tylko właściwe stanowiska pracy, lecz także przestrzeń, w której klienci czy pracownicy mogą się zrelaksować. W przypadku salonów fryzjerskich będzie to przykładowo poczekalnia dla klientów, i pomieszczenie, w którym pracownicy będą mogli napić się kawy w przerwie od wykonywania pracy. W przypadku przestrzeni takich, jak sklepy, dobrze jest ująć w projekcie miejsca, w których klienci będą mogli przycupnąć i zastanowić się nad wykonywanymi zakupami.

Projekt lokalu usługowego zawiera w sobie także wyposażenie i umeblowanie danego lokalu bądź jego zaplecza. Dostęp do poszczególnych elementów powinien być swobodny dla pracowników, a wyposażenie funkcjonalne, i umożliwiające przechowywanie poszczególnych narzędzi pracy czy produktów.

Niezwykle istotne jest także ujęcie w projekcie tego, aby lokal był bezpieczny dla gości i pracowników. Będą to zatem odpowiednie przerwy między poszczególnymi elementami wystroju, odpowiednio wysokie łuki przejściowe, czy nawet stanowiska służące do dezynfekcji dłoni.

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie lokalu. Ludzie najlepiej czują się w pomieszczeniach pełnych światła. Jeśli chcemy zachęcić klientów do częstego odwiedzania naszego lokalu, powinien on stanowić przestrzeń należycie oświetloną. 

Istotna będzie także stylistyka, w jakiej zaprojektujemy wnętrze. Zależnie od świadczonych usług, przestrzeń wewnątrz lokalu można idealnie do nich dopasować. Przykładowo w salonie barberskim postawimy raczej na odważne, eleganckie elementy wystroju, które wpiszą się w męskie gusta. W salonach kosmetycznych często stawia się na styl glamour, który upodobały sobie kobiety. Wnętrze lokalu usługowego będzie stanowiło jego wizytówkę, w związku z czym do jego estetyki należy przywiązywać wielką wagę.

Kto zajmuje się projektowaniem lokali usługowych?

Projektowanie lokali usługowych to proces, na który składa się wiele etapów. Tego rodzaju usługą zajmują się specjalistyczne biura projektowe bądź architekci, którzy dbają o stworzenie przestrzeni zgodnej z oczekiwaniami właściciela. Przykładają oni wagę do tego, w jakiej branży ma działać dany lokal, a także tego, co dokładnie właściciel względem tego lokalu planuje – czy przestrzeń ta będzie miała wyglądać niezmiennie przez kilka następnych lat, czy może rozważa się powiększenie jej poszczególnych części.

Specjaliści z początku zajmują się opracowaniem koncepcji takiego lokalu, którą inwestor może zaakceptować, bądź zmienić według swoich upodobań. Po ustaleniu ogólnego konceptu architekci opracowują projekt, który obejmuje wszelkie detale, takie jak wentylacja czy instalacje sanitarne. Gdy projekt jest gotowy, można przystąpić do właściwych prac, i po ich wykonaniu cieszyć się własnym, funkcjonalnym lokalem usługowym.

Projektowanie lokali usługowych dobrze jest powierzać specjalistom. Biura projektowe zatrudniają zazwyczaj ekspertów z różnych dziedzin, którzy wspólnie dbają o to, aby projekt nie tylko umożliwiał stworzenie przestrzeni na wysokim poziomie estetycznym, ale też miejsca bezpiecznego, i wpisującego się we wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Jak znaleźć firmę, która zaprojektuje lokal usługowy?

Na rynku operuje wiele firm, które świadczą usługę taką, jak projektowanie lokali usługowych. Niektóre z nich nie mają jednak zbyt wielkiego doświadczenia na tym polu, bądź stosują przestarzałe, niewpisujące się we współczesne gusta rozwiązania. Dobrze jest stawiać zatem na usługi biur projektowych, takich jak firma Grid, która dysponuje ogromną wiedzą, a przy projektowaniu przestrzeni usługowych dba o najmniejsze szczegóły. Specjaliści z tej firmy do każdego klienta podchodzą indywidualnie, dzięki czemu projektowane wnętrza są nie tylko funkcjonalne, estetyczne, i komfortowe, ale też niepowtarzalne.