© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy warto wybudować dom z bali drewnianych?

dom z bali
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Tradycja budownictwa drewnianego w Polsce sięga jeszcze początków istnienia naszego państwa. Z upływem czasu, bale drewniane zastąpiono niestety cegłą i betonowymi płytami, co z pewnością przyczyniło się do wszechobecnej szarości i uczucia miejskiego przytłoczenia. Na szczęście, niepowtarzalny urok drewnianych konstrukcji oraz liczne zalety naturalnego surowca sprawiły, że domy z bali w szybkim tempie wracają do łask świadomych inwestorów. Drewniany domek pod miastem oraz codzienne obcowanie z naturą to coraz częściej realizowane marzenia osób zmęczonych zgiełkiem wielkich miast. Jak przebiega budowa domu z bali drewnianych i czy warto się na nią zdecydować? Jakie wady i zalety posiada konstrukcja z naturalnego drewna?

Domy z bali – czym dokładnie są?

Dom z bali to po prostu konstrukcja, do której budowy wykorzystano naturalne bale drewniane, najczęściej sosnowe, jodłowe lub świerkowe. Jeszcze do niedawna, domy z bali spełniały głównie funkcję domku letniskowego, na łonie natury, z którego korzystano wyłącznie sezonowo. Sytuacja uległa zmianie, dzięki pojawieniu się możliwości instalacji praktycznie każdego typu systemu grzewczego.

W obecnym czasie całoroczne domy z bali stanowią funkcjonalne rozwiązanie oraz atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych domów murowanych. Drewniana konstrukcja doskonale wpisuje się w naturalny krajobraz, przez co domy z bali często widuje się w górach, na wsi lub w zielonych rejonach podmiejskich. Współczesne budownictwo drewniane sprawia, że nowoczesne domy z bali są komfortowe, szczelne, trwałe oraz w niczym nie ustępują najczęściej spotykanym murowanym obiektom. Więcej o domach z bali drewnianych znajdziesz na https://eurodom-debica.pl/

Jakie są zalety i wady domów z bali drewnianych?

Drewno to w 100% naturalny, przyjazny dla człowieka materiał, znany i wykorzystywany w budownictwie od wieków. Podstawową zaletą surowca, jak i samej konstrukcji z bali jest jej wytrzymałość oraz wszechstronność. Projekty domów z bali zachwycają ciepłem, przytulnością oraz ponadczasową klasą i prestiżem, od zawsze kojarzonymi z litym drewnem. Dzięki swoim właściwościom naturalne drewno pochłania nadmiar oraz oddaje niedobór wilgoci, co znacznie zwiększa komfort codziennego życia lokatorów.

Bale drewniane to również doskonały wybór pod kątem parametrów termoizolacyjnych. Całoroczne konstrukcje chronią wnętrze przed wychłodzeniem w zimie, a latem, dzięki świetnej cyrkulacji powietrza, oferują uczucie przyjemnego chłodu. Dom z bali drewnianych to udana alternatywa dla domu murowanego, a także uniwersalna konstrukcja umożliwiająca pełne dopasowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji przyszłych lokatorów.

Konstrukcja domu z bali, a budowa domu murowanego

Podstawową różnicą między konstrukcją domu murowanego, a domu z bali drewnianych, jest znaczące ograniczenie ilości wymaganych prac mokrych. Pozwala to skrócić czas budowy obiektu oraz uniezależnia prace od niekorzystnych warunków pogodowych, co dodatkowo umożliwia budowę o każdej porze roku. W odróżnieniu od konstrukcji betonowych dom z bali drewnianych nie wymaga fazy wysychania, przez co prace wykończeniowe mogą być wdrożone już po wzniesieniu ścian. W zależności od charakterystyki wyróżnia się kilka typów bali wykorzystywanych w budowie domów drewnianych. Tradycyjne bale pełne, wykonywane z pnia drzewa, skłonnego niestety do wypaczeń, bale klejone, będące stabilnymi elementami sklejonymi, a także bale warstwowe, zabezpieczone dodatkowo specjalną warstwą izolacyjną.

Proces konstrukcji rozpoczyna się omówieniem potrzeb, możliwości i oczekiwań inwestora, co pozwala na sporządzenie rzetelnego projektu. Po odpowiednim przygotowaniu i dostarczeniu bali drewnianych, następuje rozpoczęcie montażu obiektu, trwające zazwyczaj od kilku dni, do kilku tygodni.

Należy pamiętać, że odpowiednie wykonanie konstrukcji wymaga stosunkowo dużego nakładu pracy oraz fachowej wiedzy i precyzji. Z uwagi na to, budowa domu drewnianego powinna zostać zlecona wyspecjalizowanej firmie dysponującą doświadczoną ekipą cieśli.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry