Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Historia dźwigów i żurawi budowlanych

żurawie budowlane
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Poruszając się na co dzień po mieście bez trudu można dostrzec ogromne ilości budów, na których dominującym elementem są żurawie budowlane. Ich niezwykłe zalety sprawiają, że budowa nawet największych budynków jest nie tylko prostsza, lecz również tańsza. Mało kto zastanawia się nad tym, jaka jest historia tych maszyn, jakie były ich początki oraz w jaki sposób się one rozwijały. Jak się okazuje, jest to wcale nie mniej fascynujące niż to, czym się żurawie wieżowe charakteryzują i jak działają.

Początki dźwigów budowlanych

Wiele osób uważa, że dźwigi budowlane to nowoczesny wynalazek, który zaczął być stosowany co najwyżej sto lat temu. Jest to ogromny błąd, ponieważ początki tej technologii pojawiły się znacznie wcześniej, niż można by przypuszczać.
Pierwsze zapiski i dowody na to, że ludzie korzystali z dźwigów, wskazują, że wynalazek ten ma już około 4 tysięcy lat. Jak bowiem dowodzą naukowcy, proste urządzenia tego typu wykorzystywane były m.in. do budowania piramid. Wykopaliska archeologiczne pozwoliły udowodnić, że tę samą technologię wykorzystywali w starożytności do budowania swoich świątyń także Grecy, oraz Rzymianie, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju tego wynalazku.

Rozwój żurawi budowlanych

Największy skok technologiczni, jaki zaobserwowano na przestrzeni lat używania dźwigów budowlanych, nastąpił w średniowieczu. To właśnie około XIII wieku zaczęto stosować dźwigi z kołem zamachowym. Pozwoliło ono wyeliminować wiele problemów użytkowych takiego wynalazku, a także znacznie usprawnić jego działanie.
Z czego budowane były dźwigi w tym okresie, a także w starożytności? Oczywiście w tym wypadku dominującym materiałem było drewno, które przy pomocy plecionych lin pozwalało na przenoszenie jak na tamte czas naprawdę potężnych ładunków. W zdecydowanej większości dźwigi wykorzystywane były w portach, gdzie służyły do szybkiego i sprawnego rozładowywania statków.
Kolejnym milowym krokiem na drodze rozwoju dźwigów budowlanych, była oczywiście rewolucja przemysłowa, która ogarnęła świat w XIX wieku. To właśnie dzięki nowoczesnym wynalazkom do dźwigów tego typu zastosowane zostały rozwiązania hydrauliczne. Oczywiście początkowo używane były one jedynie w dźwigach portowych, ponieważ do ich działania potrzebny był stały dopływ wody. Dopiero z pojawieniem się elektryczności, oraz unowocześnienia się dostępnych na rynku baterii, powstał akumulator hydrauliczny, który pozwolił wykorzystywać dźwigi w dowolnych lokalizacjach.

Nowoczesne dźwigi budowlane

Historia nowoczesnych dźwigów budowlanych, od których zaczęła się rewolucja urządzeń widocznych po dziś dzień na placach budów, zaczęła się w roku 1918, gdy angielska firma Coles wyprodukowała pierwszy żuraw oparty na podwoziu Tilling-Steven. Kolejnym ważnym wydarzeniem było skonstruowanie w 1949 roku pierwszego na świecie żurawia wieżowego samojezdnego. Ten wynalazek był z kolei autorstwa niemieckich inżynierów z firmy Liebherr, którzy szukali rozwiązania potrzebnego do usprawnienia odbudowy kraju po drugiej wojnie światowej.
Rzecz jasna dźwigi budowlane to nie tylko nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, lecz także zupełnie inny materiał wykonania. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba, że drewno zostało zastąpione przez stal, beton i tworzywa sztuczne. Dziś zamiast wody, czy też siły ludzkich mięśni, napędem jest nowoczesny silnik spalinowy lub coraz częściej elektryczny. Spowodowało to, że do obsługi jednego żurawia wystarcza jeden człowiek, co oczywiście znacznie zmniejszyło stopień skomplikowania całej konstrukcji.

Więcej informacji znajdziesz na temat żurawi budowlanych na Lambor.com.pl