© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Budownictwo
  • Czy firma remontowa to opłacalny biznes w obecnych czasach?

Czy firma remontowa to opłacalny biznes w obecnych czasach?

firma remontowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wielu przedsiębiorców obecnie zadaje sobie pytania o rentowność ich biznesu. Nie inaczej jest z firmami remontowymi. Czy dla firmy remontowej czas gwałtownej inflacji i nieprzewidywalności rynku może być dobry? Czy w naszych niepewnych czasach firmy remontowe nadal mogą prosperować?

Prowadzenie firmy remontowej

Kondycja ekonomiczna firmy remontowej zależy nie tylko od jakości jej usług, umiejętności zarządzania, obecności w Internecie i warunków lokalnych, ale podlega także warunkom globalnym, z których na pierwszy front wybija się obecnie inflacja i - co za tym idzie - obniżone zainteresowanie inwestycjami mieszkaniowymi. Do obiektywnych warunków funkcjonowania firm remontowych należą także sprawy związane z kosztami materiałów i robocizny. Następne pytanie: czy firmy remontowe znajdują swoich klientów tak łatwo jak jeszcze pół roku temu? Cały ten zespół czynników doprowadzić by mógł do wniosku, że zyskowność biznesów remontowych uległa znacznemu obniżeniu. Ale mimo, że nie jest to najlepszy czas na zakładanie biznesu (zresztą: czy istnieje coś takiego jak “idealne warunki”?), okazuje się, że firmy remontowe nie toną, tak samo jak cała branża budowlana. Ogólny nastrój na rynku można wyrazić zdaniem: mamy do czynienia ze stanem przejściowym.

Opłacalność branży remontowej obecnie

Aby obliczyć rentowność firmy remontowej, musimy widzieć, ile kosztują rusztowania, jakie jest zapotrzebowanie na usługi remontowe, jak działa rynek w tej branży - cały zespół zagadnień. Nie jest przecież tak, że wraz z inflacją, która szczególnie dotyka rynek usług budowlanych i remontowych, ludzie nagle stracili ochotę do wykonywania remontów w swoich domach i mieszkaniach. To, że prowadzenie firmy remontowej jest nadal opłacalne, zawdzięczamy chyba przywyknięciu do pewnych sytuacji, które z jednej strony są niezależne, z drugiej zależą od działań rządu, ale wszystkie razem kształtują obraz prowadzenia biznesu w Polsce dziś.

Na pewno można stwierdzić, że ekipy remontowe obecnie rzadziej wchodzą do domów i mieszkań w stanie surowym, ponieważ po prostu mniej się tego typu nieruchomości sprzedaje. Ale jak i tutaj całkowity zastój nie jest czymś oczywistym, tak remonty na rynku wtórnym nadal mają się naprawdę dobrze. Owszem, globalnie i w skali kraju ceny idą w górę, zatem koszt usług też - to powoduje sytuację adaptacji do niepewnych warunków. Dalsza opłacalność biznesu w branży remontowej jest tak samo niepewna jak przyszłość innych branży - zupełna recesja i zamykanie biznesów na masową skalę - zgodnie ze zdaniem większości ekonomistów - jednak nam nie grożą.

Prosta wycena remontu czy zakup niezbędnej drabiny dla ekipy remontowej, to tylko początek naszych zmagań ekonomicznych. Jeżeli do tej pory mówiliśmy o nieprzewidywalności, to teraz mamy jej w nadmiarze. Firmy remontowe zaspokajają żywotne interesy mieszkańców, którzy chcą podnieść komfort swojego życia, ale z wielu względów (np. wojna w Ukrainie) rynki na całym świecie podejmują próby adaptacyjne - co z nich wyniknie: tego nie wiemy. Oczekiwane są programy wspierające oraz długotrwała praca np. nad obniżeniem inflacji.

Firmy remontowe dziś

Czy firma remontowa świadczy usługi pierwszej potrzeby, takie, które są potrzebne zawsze? Wiele wskazuje, że firmy remontowe zaliczają się do tej grupy usługodawców. Jeśli tak, to podaż i popyt na usługi firm remontowych nie powinny być zachwiane. Właśnie tak się dzieje. Działają mechanizmy regulacyjne rynku, a przecież żaden profesor ekonomii nie powie, że całkowicie możemy wyzbyć się okresów trudniejszych ekonomicznie…

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry