Systemy wentylacji pożarowej są niezwykle istotnym elementem w budynkach. Mają one za zadanie chronić wnętrza w razie wystąpienia pożaru, a tym samym zabezpieczać mienie, zdrowie i życie przebywających tam osób. Jakie wymogi dotyczące systemów wentylacji warto poznać?
O czym należy wiedzieć, inwestując w takie rozwiązania?
Projekty systemów oddymiających
Projektowanie systemów oddymiających ma za zadanie usunąć dym z budynku lub jego części – tam, gdzie budynek został objęty pożarem. Zbudowanie takiego systemu pozwala na sprawną ewakuację użytkowników znajdujących się w pomieszczeniach. Ponadto, wspomaga bezpieczeństwo ekip, które prowadzą akcję ratowniczo-gaśniczą. Usunięcie gorącego gazu pożarowego obniża temperaturę w przestrzeniach objętych ogniem. To także wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji.
Najważniejsze informacje o systemach przeciwpożarowych wymienione są w aktach prawnych:
- Podstawowe wytyczne – są zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jest tam sporo niedopowiedzeń, co może utrudnić proces projektowania.
- Dodatkowe wymagania – są określone w Prawie Budowlanym i w rozporządzeniu o ochronie ppoż. budynków.
Systemy wentylacji pożarowej
Projektowanie takich systemów wymaga uwzględnienia konkretnych informacji. Przy przewodach wentylacyjnych ważna jest geometria i rozmieszczenie całego układu. W celu opisania wymogów dotyczących przewodów, systemy te rozdziela się na:
- wentylację bytową,
- klimatyzację,
- wentylację pożarową.
Pierwszy system ma za zadanie dostarczać świeże powietrze do obiektów, przy czym nie zawsze muszą być spełniane warunki co do ppoż. samych przewodów. W miejscach przejścia przez przegrody oddzielenia pożarowego trzeba zamontować klapy odcinające, o znaczącej odporności ogniowej. Przewodom często nie stawia się żadnych wymagań.
Więcej o zaletach płynących z zastosowania wentylacji pożarowej znajduje się na: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/210183/systemy-wentylacji-pozarowej/