Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy odzież BHP zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy?

odzież BHP
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

O bezpieczeństwo pracowników można zadbać na różne sposoby. Jednym z nich jest zadbanie o odpowiednie stroje, dopasowane do specyfiki podejmowanych działań. Czy odzież BHP jest w stanie ochronić personel przed zagrożeniami wynikającymi z pracy na danym stanowisku? Czy warto w nią zainwestować?

Odzież BHP a bezpieczeństwo podczas pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, to pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiedniego stroju. Zakres tego obowiązku zależy od specyfiki i warunków wykonywanej pracy. Niemniej ustawowe minimum warto zastąpić szerszą ochroną. Zwiększy to stopień bezpieczeństwa personelu, a także poprawi komfort pracy. Pozytywnie też przełoży się na zaangażowanie pracowników w wykonywane obowiązki.

Żeby osiągnąć powyższe rezultaty, warto sięgnąć po profesjonalną odzież BHP. Można ją podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to odzież robocza. Zabezpiecza ona ciało lub osobistą odzież pracownika przed zabrudzeniem albo uszkodzeniem w związku z wykonywanymi obowiązkami. Do kategorii tej zalicza się również fartuchy znajdujące zastosowanie w gastronomii, służbie zdrowia czy też fryzjerstwie.

Druga kategoria to odzież ochronna. Ma ona zabezpieczać pracownika przed oddziaływaniem niebezpiecznych i szkodliwych czynników, które występują w danym środowisku pracy. W zależności od rodzaju może ona chronić przed zagrożeniami chemicznymi, czynnikami atmosferycznymi, a nawet porażeniem prądu. Odzież BHP uzupełniają środki ochrony indywidualnej – kaski, maseczki, gogle czy też rękawice.

Odpowiednio dobrana odzież BHP pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pracy. Ważne jest jednak to, aby pochodziła ze sprawdzonego źródła. Renomowany producent to gwarancja jakości, a także trwałości i odporności na uszkodzenia wynikające ze specyfiki danego stanowiska. Dlatego przy jej wyborze nie warto kierować się wyłącznie ceną, lecz parametrami, które oferuje. Pozwoli to dopasować stopień ochrony do wymogów miejsca pracy i zadbać o bezpieczeństwo pracowników.