Profesjonalnie wykonana ochrona odgromowa, którą tworzą przewody odprowadzające i uziemiające, skutecznie i całościowo zabezpiecza konstrukcję domu lub bloku mieszkalnego, ich wyposażenie oraz przebywających w nim ludzi i zwierzęta przed śmiercionośnymi skutkami wyładowań atmosferycznych. Istotą urządzenia piorunochronnego, nazywanego potocznie instalacją piorunochronną w przypadku uderzenia pioruna jest przejęcie całego ładunku elektrycznego i bezpieczne go sprowadzenie do ziemi, w której zostaje rozładowany bez wyrządzania jakichkolwiek szkód materialnych.
Należy podkreślić, że każda instalacja odgromowa powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami i wymaganiami, które są określone normami ochrony odgromowej. Przed przystąpieniem do realizacji prac należy wykonać optymalny projekt oraz szczegółową analizę i ocenę ryzyka związanego z wyładowaniami atmosferycznymi. Poszczególne elementy instalacji odgromowej powinny spełniać normy PN-EN oraz być wykonane ze stali nierdzewnej, stali ocynkowanej ogniowo, pomiedziowanej, aluminium lub miedzi.
Co tworzy zewnętrzną instalację odgromową?
Zewnętrzna instalacja odgromowa - instalacja piorunochronna składa się z:
- elementów połączeniowych, łączących przewody z metalowymi instalacjami
- zwodów poziomych i pionowych, które przyjmują wyładowania
- przewodów odprowadzających
- przewodów uziemiających łączących przewody odprowadzające z uziomem
- zacisku probierczego, który jest połączeniem śrubowym przewodu uziemiającego z przewodem odprowadzającym, a jego funkcją jest możliwość pomiaru rezystancji uziomu a także sprawdzenia ciągłości galwanicznej nadziemnej części instalacji odgromowej.
- uziomu pionowego, poziomego, który jest odpowiedzialny za rozproszenie prądu pioruna w ziemi
Instalacje odgromowe - zalety zastosowania ochrony odgromowej
Prawidłowo zainstalowane systemy odgromowe skutkują wieloma korzyściami, do których należy:
- zwiększenie bezpieczeństwa osób i zwierząt, znajdujących się wewnątrz budynku, ograniczenie ryzyka porażenia, które mogłoby skutkować śmiercią lub trwałym kalectwem
- zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia instalacji elektrycznej oraz wystąpienia pożaru lub eksplozji
- pewność, że siła uderzenia pioruna w żadnym wypadku nie będzie ingerować w konstrukcję ścian i dachu
- zmniejszenie ryzyka trwałego uszkodzenia urządzeń podłączonych do zasilania
- bezpieczne odprowadzenie energii przepięć, prądów zwarciowych i upływowych w miejsce, gdzie nie będą stwarzać zagrożenia