© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie pręty na zbrojenie fundamentów?

zbrojenie fundamentów
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Pręty zbrojeniowe fundamentu to stalowe pręty umieszczane na płytach betonowych w celu zapewnienia wsparcia i stabilności. Nazywa się je również szlifem zbrojeniowym. Pręty zbrojeniowe fundamentów można znaleźć w prawie każdym budynku na świecie, ale nie zawsze są używane zgodnie z ich przeznaczeniem. Mogą być również używane jako element dekoracyjny lub jako środek podpierający kolumny, belki, łuki lub inne elementy architektoniczne.

Rodzaje prętów zbrojeniowych fundamentów

Istnieją różne rodzaje zbrojenia fundamentowego, które powinniśmy, rozważyć przed zakupem. Zbrojenie jest zwykle wykonane ze stali i betonu. Wzmocnienie fundamentu chroni fundament przed ruchami i wibracjami spowodowanymi pracami budowlanymi. Pomaga również zapobiegać pękaniu, osiadaniu lub powstawaniu pęknięć podłoża.

Rozmiar budynku dyktuje rozmiar i wagę zbrojenia, które musisz kupić. Na przykład, jeśli budujesz małą szopę, możesz użyć lekkiego pręta zbrojeniowego, który waży mniej niż 10 kg na stopę liniową. Głębokość fundamentu określa, ile zbrojenia musisz kupić, ponieważ ma to wpływ na ilość betonu potrzebnego do Twojego projektu. Na przykład, jeśli fundament ma głębokość 30 cm, potrzeba około 3 kg na stopę liniową stali zbrojeniowej na każde 30 cm głębokości (3 kg/stopę x 30 cm = 90 kg).

Dlaczego warto używać prętów zbrojeniowych do fundamentów

Stosowanie prętów zbrojeniowych w fundamentach betonowych jest powszechną praktyką, ponieważ zapewnia mocną, trwałą podstawę dla budynków i konstrukcji. Zbrojenie jest używane zamiast siatki drucianej lub stalowych prętów zbrojeniowych, ponieważ ma wyższą wytrzymałość na rozciąganie. Oznacza to, że może, wytrzymać większą wagę przed pęknięciem. Pręty zbrojeniowe mogą być wykonane z różnych rodzajów stali, w tym wysokowytrzymałej stali niskostopowej (HSLA), stali węglowej i stali nierdzewnej.

Istnieje wiele rodzajów prętów zbrojeniowych do fundamentów. Powszechnie stosowane w budownictwie są: standardowy pręt zbrojeniowy, pręt zbrojeniowy spawany na gorąco, pręt zbrojeniowy ocynkowany ogniowo, lina stalowa walcowana na zimno — RRSW — System Rebar Reinforcement System (RRS) do zbrojenia konstrukcji betonowych za pomocą liny stalowej i siatki drucianej, znany również jako ciągły napinana lina stalowa (CTWR) lub ciągła siatka napinająca (CTM). Ten system jest najczęściej używany do mostów i innych długich przęseł, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość na rozciąganie.

Jak kupować i instalować płaskie pręty stalowe do zbrojenia fundamentów?

Płaskie pręty stalowe służą do zbrojenia płyt betonowych i fundamentów. Stosowane są w budownictwie do wzmacniania słabych lub niestabilnych konstrukcji.

Najpopularniejszym sposobem zakupu płaskowników stalowych jest dostawca metalu. Można je również kupić online od wielu sprzedawców detalicznych i hurtowników. Jeśli chcesz kupić płaskowniki stalowe, musisz wiedzieć, jaki muszą mieć rozmiar, aby pasowały do Twojego projektu, a także znać długość każdego pręta.

Najlepszym sposobem montażu płaskowników stalowych w posadzkach betonowych jest użycie młota pneumatycznego lub hydraulicznego. Będziesz potrzebował wystarczająco dużego otworu wywierconego w podłodze, w którym możesz włożyć wiertło młota pneumatycznego. Podnośniki pneumatyczne są zwykle używane do mniejszych otworów o średnicy do około 10 cm, podczas gdy podnośniki hydrauliczne są zwykle używane do większych otworów o średnicy do około 25 cm.

Dziś do budowy fundamentów musimy używać stalowych prętów. Płaskie pręty stalowe są lepsze niż pręty okrągłe, ponieważ nie wymagają wiercenia ani wkładania w nie otworów i są mocniejsze. Pręty stalowe były używane od wieków, ale dopiero w latach 60. XX wieku wykorzystano je jako materiał fundamentowy zamiast bloków betonowych lub drewnianych słupów. Wytrzymałość i trwałość stali sprawiają, że jest idealnym materiałem podkładowym — dlatego używamy ich do dziś.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry