Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile wynosi całkowity koszt budowy domu w 2022 roku?

budowa domu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Własny dom jest marzeniem wielu osób, lecz na przeszkodzie w spełnieniu go najczęściej stają finanse. Poza wydatkami związanymi z postawieniem budynku trzeba liczyć się też z tymi przeznaczonymi na wykończenie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto oszacować przybliżony koszt tej inwestycji. Czy 2022 to odpowiedni rok na zrealizowanie swojego celu? Od czego zależy koszt budowy domu?

Wzrost kosztów budowy domu

W ciągu ostatnich 3 lat koszty budowy domów wzrosły o około 20%. Związane jest to ze skokiem cen materiałów budowlanych. Duże wzrosty odnotowały blachy stalowe, płyty OSB i izolacje termiczne. Większe wydatki związane są też ze zmianami w prawie. Nowe Warunki Techniczne 2021 zaostrzyły wymogi pod kątem termoizolacyjności nowo budowanych domów. Energooszczędne rozwiązania mają szansę zwrócić się w przyszłości, lecz na początku wiążą się ze zwiększeniem kosztów budowy.

Czy warto wybrać gotowy projekt domu?

By móc bazować na konkretnych liczbach, warto przyjąć, że w planach jest budowa piętrowego domu bez piwnicy o powierzchni 140 m2. Taki metraż jest odpowiedni dla czteroosobowych, a nawet większych rodzin. Jeśli budowa odbywa się systemem gospodarczym, możliwe jest zaoszczędzenie nawet 20% w porównaniu z postawieniem nieruchomości systemem zleconym. Wybierając gotowy projekt należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3-5 tysięcy zł, natomiast zlecając wykonanie go architektowi trzeba będzie przeznaczyć nawet więcej niż 10 tysięcy zł. Wybór gotowego projektu jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na oszczędnościach i obecności kosztorysu. Stan zerowy, w którego skład wchodzą roboty ziemne, fundamenty z izolacją i schody zewnętrzne, kosztuje w przypadku uwzględnionego metrażu od 30 do 40 tysięcy zł.

Stan surowy otwarty

Na etapie stanu surowego otwartego pojawiają się ściany, stropy, murowane schody, więźba i pokrycie dachu. Oczywiście możliwe są spore rozbieżności cenowe, jednak przyjmując, że dach będzie prosty i dwuspadowy, można oszacować, że ten etap pochłonie około 200-215 tysięcy zł netto.

Stan surowy zamknięty

Ten etap związany jest z montażem stolarki okiennej, drzwi i ścianek działowych, wylewkami pod podłogi oraz izolacjami termicznymi. Szczególnie wybór dobrej jakości materiałów ociepleniowych pozwoli zadbać o komfort termiczny, a także o portfel. Łączny koszt prac i materiałów na tym etapie to około 60-65 tysięcy zł netto, co w połączeniu z dotychczasowymi wydatkami daje sumę 260-280 tysięcy zł netto.

Stan deweloperski

Ten etap obejmuje instalacje wewnętrzne (wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną), tynki, gładź, elewację, ocieplenie dachu, posadzki i kotłownię z piecem. Wydatki związane z tymi elementami wynoszą w 2022 roku 376-410 tysięcy zł netto.

Wykończenie domu

Ostatnim etapem jest wykończenie domu. Na ogół koszt prac to 1000-2000 zł/m2. Można założyć, że całość wyniesie około 200-220 tysięcy zł w przypadku całego domu. Wykończenie takiej jakości pozwoli zachować wysoki standard przez długi czas. Podsumowanie wszystkich wydatków pozwala stwierdzić, że budowa i wykończenie domu o powierzchni 140 m2 w 2022 roku wiąże się z kosztami rzędu 576-630 tysięcy zł netto. Do tego dochodzą koszty działki, przyłączenia mediów, urządzenia ogrodu i ogrodzenia posesji.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Saba-steel.pl