Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki rodzaj drabiny najlepiej sprawdza się na budowie?

drabina
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Ogrom wysiłku, narzędzi, pomysłów i pracy - budowy to wymagające miejsca, gdzie sprawdzają się tylko ci, którzy znają się na rzeczy. A eksperci zarządzający budowami i pracownicy budów doskonale wiedzą, że dobra drabina to podstawa wielu przedsięwzięć.

Co robi drabina na budowie?

Drabina na budowie zwykle jest narzędziem koniecznym. Pomaga nam pracować tam, gdzie za nic nie dostalibyśmy się bez niej. Wszelkie prace prowadzone powyżej naszych ramion wymagają drabiny. Niekiedy na budowie będzie potrzebna drabina nie nazbyt wysoka, kiedy indziej możliwie najwyższa. Wszystko zależy od celu, jaki sobie stawiamy. Faktem pozostaje jednak, że niektórych prac po prostu nie można przeprowadzić bez pomocy drabiny. Jeśli poszukujemy najlepszej, tzn. najbezpieczniejszej, najtrwalszej i najłatwiejszej w użytkowaniu drabiny dla naszej budowy, możemy zajrzeć na stronę renomowanego niemieckiego producenta drabin Krause: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/. Znajdziemy tam drabiny z prawdziwego zdarzenia, które zmieniają zasady gry na korzystniejsze dla nas, pozwalają nam na więcej, a ich jakość jest poręczona niemalże 100-letnią tradycją. Jakie drabiny na budowie powinny znaleźć się koniecznie? Mamy przy tym na myśli budowy małe i naprawdę duże.

Jakie drabiny są na budowie najbardziej potrzebne?

Drabiny jednostronne, które wprawdzie są bardzo komfortowe i niesamowicie stabilne, ale nie osiągają dużych wysokości, będą potrzebne głównie do prac w pomieszczeniach, często prac wykończeniowych. Podobnie niewielkie drabiny dwustronne - korzystanie z ich obu stron, po których możemy się wspiąć, w niektórych przypadkach znacznie ułatwia pracę.

Drabiny przystawne (czyli takie, które musimy oprzeć o jakąś powierzchnię) to już inna bajka. Dlatego, że mogą osiągać bardzo duże wysokości. Nie każdy może pracować na najwyższych drabinach przystawnych, których zasięg czasem sięga nawet kilku pięter, ponieważ nie mają zabezpieczeń w górnych miejscach. Jednakże ich stabilność nie podlega dyskusji, przynajmniej jeśli są to dobre, właściwie wyważone i zaprojektowane drabiny. Przydają się głównie do prac na zewnątrz, kiedy trzeba np. zająć się fasadą. Bywa, że na budowie przyda się prawdziwa drabina strażacka, która jest rodzajem drabiny przystawnej, ale jest segmentowa, co dodatkowo zwiększa jej wysokość. Wszystko zależy od tego, jak wysoko przyszło nam pracować.

Z kolei drabiny przegubowe znajdą swoje zastosowanie w miejscach o różnych poziomach terenu. Możemy je ustawiać na schodach albo w przestrzeni, która wcale nie jest idealnie równa. Inną kategorią drabin przydanych w pracach budowlanych są drabiny dla elektryków, które dodatkowo zabezpieczają przed porażeniem prądem i posiadają uziemienie. Należy także wyróżnić drabiny przeznaczone na dach. Ich zadaniem jest utrzymanie nas w stabilnej pozycji, kiedy prowadzimy prace na pochyłości dachu. Nie pozawalają nam spaść i zapewniają bezpieczeństwo.

Dobrze wybierajmy drabinę na budowę

Oprócz należytego wyboru drabiny, dla którego naczelną wskazówką jest odpowiedniość budowy drabiny i celu, który ona spełnia, nie zapominajmy o doposażeniu drabin w akcesoria, które nieraz mogą nam bardzo pomóc. W szczególności polecamy dodatkowe zabezpieczenia i mocowania, a także różnego rodzaju koszyki i pojemniki, które możemy zabrać “na górę”, aby nie schodzić z drabiny zbyt często po narzędzia.