W jakiej technologii wykonywane są stalowe konstrukcje przemysłowe?
Stalowe konstrukcje, ze względu na swoją specyfikę, są chętnie wykorzystywane w przemyśle. Ich zalety zostały dostrzeżone już dawno temu, dzięki czemu stal z powodzeniem może rywalizować z innymi materiałami konstrukcyjnymi. Przyjrzyjmy się więc technologiom wykorzystywanym do tworzenia takich konstrukcji, co pozwoli proces ten lepiej zrozumieć.
Dlaczego właśnie stal?
Przede wszystkim konstrukcja stalowa jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu z łatwością zniesie duże obciążenia. Oprócz tego charakteryzuje się tym, że można ją szybko zbudować, może być też rozebrana, a jej części przeniesione w inne miejsce i ponownie wykorzystane. Dzięki temu, że stalowe konstrukcje powstają przez łączenie poszczególnych elementów, dość łatwo można zmodyfikować pierwotny projekt. Odpowiednio zabezpieczone, mogą służyć właścicielowi latami bez konieczności skomplikowanych napraw. Oczywiście by to wszystko stało się faktem, wybierając producenta konstrukcji stalowej należy skierować się do firmy z niezbędnym doświadczeniem i wymaganymi certyfikatami, na przykład Szyszka – konstrukcje stalowe, która od lat świadczy usługi w zakresie prefabrykacji i montażu takich konstrukcji.
Najważniejszy jest projekt Zanim dojdzie do stworzenia produktu końcowego, trzeba określić wstępne założenia. Najważniejsze jest określenie przeznaczenia konstrukcji. Trzeba też oszacować wymiary i inne dodatkowe kwestie konieczne do powstania dobrego projektu. Poprawnie wykonany projekt umożliwi bowiem skuteczne zaplanowanie prac, określenie ilości wymaganych materiałów, pozwoli też obliczyć koszty inwestycji. Jak już wiemy, konstrukcje stalowe pozwalają na pewne modyfikacje, jednakże główne założenia powinny pozostawać bez zmian – można na przykład zmodyfikować wymiar czy wygląd, ale w przypadku specyficznego przeznaczenia modyfikacje mogą okazać się niemożliwe do wprowadzenia.
Jak powstają stalowe konstrukcje przemysłowe?
Właściwa konstrukcja powstaje poprzez prefabrykację, która pozwala znacznie skrócić czas prac bez wpływu na jakość tworzonego produktu. Co ważne, na teren budowy transportuje się już gotowe elementy. Skompletowane materiały muszą zostać odpowiednio przygotowane, a następnie zespawane. Nad procesem spawania czuwają specjaliści z odpowiednimi certyfikatami, a także przeprowadzane są procedury kontrolne, których zadaniem jest potwierdzenie jakości produktu. Konieczne jest też odpowiednie pomalowanie i zabezpieczenie stalowych elementów przed działaniem korozji, dzięki czemu będą mogły służyć latami.