W ostatnim czasie spora grupa inwestorów decyduje się na rozwiązania mające na celu ograniczenie strat energii, a co za tym idzie, obniżenie kosztów eksploatacji obiektu. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ budynki pasywne na stałe wpisały się w kanon nowoczesnych form budownictwa. Aby dom mógł być energooszczędny, również okna muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze cechy energooszczędnych okien. Zapraszamy do lektury.
Współczynnik przenikania ciepła – najważniejszy parametr okien energooszczędnych
Okna są jednym z elementów, przez które z wnętrza budynku ulatnia się największa ilość energii/ciepła. Z tego powodu podczas budowy domu należy wybierać stolarkę okienną gwarantującą jak najmniejsze straty ciepła. O tym, ile energii wydostaje się przez okno na zewnątrz, decyduje współczynnik przenikania ciepła (Uw), czyli parametr, który informuje inwestora o tym, czy wybrany model jest energooszczędny. Im niższą ma on wartość, tym mniej ciepła przenika przez okno na skutek różnicy temperatur.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i PCV: Standardowo przyjęło się, że wartość współczynnika izolacji termicznej dla okien pasywnych wynosi 0,8 W/(m²K). Jeżeli jest ona wyższa, okno nie powinno być oferowane jako pasywne. W przypadku tradycyjnych okien energooszczędnych wartość współczynnika Uw zwykle wynosi od 0,8 W/(m²K) do 1,0-1,1 W/(m²K). Przy wyborze konkretnego modelu należy zwracać uwagę na wartość współczynnika dla całego okna, a nie jedynie dla samej szyby. Współczynnik przenikania ciepła szyby oznaczany jest symbolem Ug. Jego wartość zwykle jest niższa niż wartość współczynnika Uw dla całego okna, przez co inwestor może zostać wprowadzony w błąd.
Co jeszcze wyróżnia okna energooszczędne?
Współczynnik przenikania ciepła to najważniejszy, ale nie jedyny parametr, na który trzeba zwracać uwagę przy wyborze okien. Nie mniej istotna jest także jakość użytych szyb. Energooszczędne okna PCV produkowane są z użyciem nie dwóch, a trzech pakietów szybowych. Dodatkowa szyba gwarantuje jeszcze lepszą ochronę przed utratą ciepła z wewnątrz. Zastosowanie pakietu trzyszybowego przekłada się na niższą wartość współczynnika izolacyjności termicznej, a co za tym idzie, mniejsze straty energii. Obecnie popularne są szyby termoizolacyjne. Na szkle stosowanym do zespoleń znajduje się specjalna powłoka odbijająca ciepło, a przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym (zwykle jest to argon) o niskiej przewodności termicznej.
Wybór okien energooszczędnych to doskonała propozycja dla wszystkich inwestorów, którym zależy na ograniczeniu strat energii z budynku. Zainwestowane w momencie budowy domu pieniądze szybko zwrócą się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Sam zakup dobrego produktu jednak nie wystarczy, ponieważ ważny jest także jego prawidłowy montaż. Błędy popełnione w czasie osadzania okien w otworach mogą mieć ogromny wpływ na ich późniejszą funkcjonalność. Warto zatem poświęcić czas na wybór doświadczonej i profesjonalnej ekipy montażowej.