Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega inwentaryzacja architektoniczna?

laserowe skanowanie budynków
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Bezpośrednio po zakończeniu budowy, w momencie nabycia praw do nieruchomości lub w dowolnym, innym momencie użytkowania budynku, niezbędne może okazać się wykonanie jego inwentaryzacji. Czym jest i na czym dokładnie polega taki proces, jak nowoczesne technologie wspierają wymiarowanie budynków i dlaczego skanowanie z użyciem lasera stało się tak popularnym rozwiązaniem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czym jest inwentaryzacja architektoniczna?

Poprzez inwentaryzację budynku należy rozumieć przedstawienie rzeczywistego stanu obiektu budowlanego, uwzględniające m.in. wszystkie jego najważniejsze wymiary. Profesjonalnie wykonana inwentaryzacja architektoniczna powinna zawierać takie informacje jak m.in.:

  • zewnętrzne wymiary  nieruchomości,
  • wykaz wszystkich lokali, pomieszczeń wraz z ich wymiarami wewnętrznymi,
  • zestawienie powierzchni i kubatur obiektu,

a także inne, istotne z punktu widzenia planowanego przedsięwzięcia dane.

Kiedy warto, a kiedy trzeba wykonać inwentaryzację budynku?

Przeprowadzenie takich pomiarów może okazać się niezbędnym wymogiem przy planowaniu remontu, przebudowy lub gruntowej modernizacji starej nieruchomości – zwłaszcza gdy z różnych powodów właściciel nie posiada dokumentacji technicznej. Może również okazać się, że z powodu wykonanych remontów, rozbiórek czy prac budowlanych, pierwotny projekt nieruchomości jest już nieaktualny.

Wykonana z wykorzystaniem nowoczesnych technik inwentaryzacja architektoniczna może okazać się bardzo przydatna przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości. Inne przypadki, które mogą wymagać zlecenia dokładnych obmiarów budynku to m.in.:

  • budowa, modernizacja lub rozbudowa instalacji,
  • wydzielenie nowych lokali mieszkalnych,
  • zmiana sposobu użytkowania nieruchomości. 

Na czym polega proces tworzenia inwentaryzacji nieruchomości?

W trakcie wykonywania ekspertyzy przygotowywane są m.in.: rzuty wszystkich kondygnacji, opis techniczny budynku, rzut działki, oznaczanie wszystkich podziemnych oraz nadziemnych urządzeń technicznych czy instalacji. Integralnym elementem każdej inwentaryzacji budowlanej jest wymiarowanie pomieszczeń. Opracowanie może zostać uzupełnione o zdjęcia czy modele 3D budynków, dokumentujące faktyczny stan nieruchomości.

Jak wykorzystać nowoczesne technologie przy inwentaryzowaniu pomieszczeń?

Popularność technologii BIM, na szeroką skalę stosowanej we współczesnym budownictwie dotyczy także sektora inwentaryzacji architektonicznych. Metodą, która coraz częściej wykorzystana jest przy tworzeniu rzutów, określaniu wymiarów pomieszczeń czy modelowaniu nieruchomości, jest skanowanie laserowe budynków. Dzięki użyciu specjalnych skanerów laserowych, zbierających nawet ponad 900 000 punktów na sekundę, możliwe jest szybkie, precyzyjne oraz niezwykle rzetelne odwzorowywanie faktycznego stanu obiektów.

Skanowanie laserowe w służbie precyzyjnych i bezpiecznych pomiarów

Profesjonalnie wykonana inwentaryzacja architektoniczna może okazać się niezbędna w wielu przypadkach – począwszy od chęci wprowadzenia zmian w konstrukcji obiektu, poprzez jego modernizację, aż po sprzedaż. Przy sporządzaniu takiej ekspertyzy niezmiernie ważna jest dokładność, dlatego warto polegać na doświadczeniu sprawdzonych firm, od lat specjalizujących się w wymiarowaniu budynków.