Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Metody cięcia betonu

cięcie betonu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Cięcie betonu jest konieczne w przypadku wielu prac budowlanych, remontowych i rozbiórkowych. Materiał ten, jako bardzo trwały i wytrzymały, jest jednak trudny w obróbce. Aby cięcie mogło zostać wykonane w sposób bezpieczny, sprawny i dokładny, wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich technik pracy. W tym artykule przedstawiamy najczęściej stosowane metody cięcia betonu.

Zastosowanie techniki diamentowej przy cięciu betonu

Obecnie najczęściej wykorzystywane metody cięcia betonu to te oparte na technice diamentowej. Diamentowe tarcze i liny niemal zupełnie wyparły urządzenia tnące wykonane z innych materiałów. Odpowiednie narzędzia można dobrać do przecinania wielkogabarytowych konstrukcji i wycinania niewielkich, precyzyjnych otworów. Cięcie betonu techniką diamentową oferują niemal wszystkie firmy wykonujące tego typu prace budowlane.

Obróbka betonu oprócz odpowiedniego sprzętu wymaga również wiedzy i umiejętności. Takie zadanie warto  zlecić specjalistom, do których z pewnością zaliczają się pracownicy firmy budowlanej Jumar z Morawicy, przedsiębiorstwa, które od kilkunastu zajmuje się wykonywaniem cięć, odwiertów i rozbiórek z zastosowaniem techniki diamentowej. Współpraca z profesjonalistami o wieloletnim doświadczeniu to dla każdego inwestora gwarancja terminowego i bezpiecznego przeprowadzenia robót.

Cięcie betonu na sucho

Diamentowe tarcze tnące wykorzystywane są zarówno przy cięciu betonu na sucho, jak i na mokro. Pierwsza metoda jest rzadko stosowana, z uwagi na niską wydajność i mniejszą precyzję, a także emisję dużej ilości pyłu. Tarcze tnące do cięcia na sucho zbudowane są ze spawanych laserowo elementów, pomiędzy którymi znajdują się duże prześwity, umożliwiające chłodzenie elementów. Obniża to ryzyko przegrzania urządzenia, jednak nie eliminuje go całkowicie, co wymusza konieczność przestojów w pracy. Zazwyczaj na sucho wykonuje się szybkie, proste cięcia niewielkich powierzchni.

Cięcie betonu na mokro

Metoda na mokro wykorzystywana jest przy cięciu diamentowym z wykorzystaniem pił linowych lub tarczowych. Urządzenia wymagają chłodzenia dużą ilością wody, zapewniają jednak wysoką wydajność, a co za tym idzie, sprawne przeprowadzenie prac. Cięcia wykonywane są w sposób precyzyjny i bezpieczny, a ryzyko uszkodzenia narzędzi podczas pracy jest niewielkie. Jest to również metoda bezpyłowa. Umożliwia wycinanie otworów w ścianach, stropach i innych elementach obiektów budowlanych, wykonywanie dylatacji, czy też przecinanie konstrukcji o dużych rozmiarach.