Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dom pasywny a ochrona środowiska. Co warto wiedzieć?

Dom pasywny
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Dom pasywny charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię. Przyjmuje się, że tego typu domy zużywają o 75% mniej energii niż inne budynki o podobnym metrażu. Technologia budowy domów pasywnych jest rozwinięciem idei budynków energooszczędnych i wynika niejako z faktu coraz wyższych cen na przykład prądu i gazu. Warto wiedzieć, że wszystkie domy budowane od 2021 roku muszą cechować się niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię, która dodatkowo musi pochodzić z odnawialnych źródeł.

Dom pasywny, czyli jaki?

Domy pasywne cechują się zwartą konstrukcją bryły, szczelnością przegród i bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię. Taki dom zużywa nie więcej niż 15 kW/h energii na każdy metr kwadratowy w skali roku, a dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii, koszty eksploatacji są bardzo niskie. W każdym domu pasywnym powinna być zamontowana wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Dzięki gruntownemu wymiennikowi rekuperacja ogrzewa zimą i chłodzi latem. Możliwa jest zatem rezygnacja z konwencjonalnych źródeł ogrzewania i chłodzenia.

Warto wiedzieć, że domem pasywnym może być zarówno budynek wznoszony metodą tradycyjną, jak i domy szkieletowe, które wykonuje przedsiębiorstwo ITS z Koszalina. W celu efektywniejszego odzyskania energii cieplnej domy pasywne ustawia się w taki sposób, aby zapewnić dobrą ekspozycję na słońce południowej elewacji, gdzie powinny znaleźć się duże przeszklenia. Z kolei w celu uniknięcia strat ciepła od strony północnej często rezygnuje się z okien w ogóle.

Warto wiedzieć, że przez okna może uciekać nawet 30% energii, dlatego w przypadku budownictwa pasywnego nie bez znaczenia jest wybór okien o odpowiednich parametrach. Izolacyjność cieplna okien pasywnych nie powinna być wyższa niż 0,8 W/m2K. Tego typu okna nie tylko zmniejszają straty ciepła, ale także pozwalają pozyskać energię słoneczną dzięki specjalnej szybie słonecznej, przepuszczającej o 20% więcej energii niż przeszklenie standardowe.

Jaki wpływ na środowisko ma dom pasywny?

Kluczowy aspekt w kontekście ochrony środowiska to możliwość wyeliminowania szkodliwych związków CO2 dystrybuowanych do atmosfery w wyniku ogrzewania domu sposób tradycyjny. W domu pasywnym przez cały rok panuje zdrowy mikroklimat – wspomniane domy szkieletowe z Koszalina nie potrzebują standardowego ogrzewania ani klimatyzacji, co z kolei wpływa na niższe zużycie energii. Wszystko to sprawia, że domy pasywne idealnie wpisują się w obecne trendy i dążenie do ograniczenia negatywnych skutków dla środowiska naturalnego.