Ochrona słuchu - jakie środki ochrony słuchu wybrać? Akcesoria ochrony osobistej
Praca na budowie bądź w hali produkcyjnej wymaga zapewnienia pewnego poziomu bezpieczeństwa pracownika. Podczas wykonywania zadań wszelkie ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu powinno być a miarę możliwości jak najbardziej zminimalizowane. Aby to zagwarantować, pracodawcy danego zakładu muszą dostarczyć odpowiednie akcesoria ochrony osobistej, chroniące poszczególne części ciała narażone na niebezpieczne działanie. Narząd słuchu jest niezwykle wrażliwy i z łatwością może zostać nieodwracalnie uszkodzony. Dlatego też wymagana jest jego bezwzględna ochrona, gdy warunki pracy mogą sprzyjać jego pogorszeniu. Ciągły hałas może doprowadzić nie tylko do utraty samego słuchu, ale również do wzrostu ciśnienia krwi czy skurczów mięśni. Długotrwałe wystawianie słuchu na działanie głośnych dźwięków może skutkować jego trwałym uszkodzeniem bądź całkowitą utratą. Dodatkowo hałas już w 2009 roku został określony jako ryzyko zawodowe, z kolei skutkujący nim ubytek słuchu został sklasyfikowany jako choroba zawodowa.
Kto musi zadbać o ochronę słuchu? Jakie zawody/osoby na jakich stanowiskach?
Przede wszystkim o słuch powinny dbać osoby pracujące w zawodach, których warunki sprawiają, że ciągły poziom hałasu wynosi ponad 85 dB. Do takich zawodów zalicza się pracę w przetwórstwie przemysłowym, produkcji, obsługę naziemną na lotniskach czy prace na budowach, gdzie wykorzystywane są narzędzia pneumatyczne. Wszelka obsługa głośnych maszyn, takich jak zagęszczarka czy piła, wymaga odpowiedniego zakrycia uszu. Wystawienie na szkodliwe działanie hałasu dotyczy również barmanów, muzyków i techników obsługi muzycznej, gdzie poziom dźwięków może osiągać ponad 100 dB.
Kiedy stosowanie środków ochrony słuchu jest obowiązkowe?
Przepisy BHP narzucają na pracodawców obowiązek wyposażenia swoich pracowników w akcesoria ochrony słuchu w przypadku, gdy występuje przekroczenie normy hałasu. Norma ta została określona w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według niej osoba narażona na hałas przekraczający 85 dB w ciągu trwania 8 godzinnego dobowego wymiaru pracy będzie potrzebowała sprzętu wytłumiającego dźwięki.
Jak mogę chronić swój słuch?
W miarę możliwości pracodawca powinien uprzednio tak zorganizować stanowisko pracy, by jak najbardziej skrócić czas wystawienia pracownika na hałas, a także dbać o regularne przerwy. W przypadku, gdy środki zapobiegawcze nie są wystarczające, należy zakupić odpowiedni sprzęt. Coraz więcej firm zajmujących się sprzedażą artykułów roboczych i ochronnych poszerza swoje oferty o różne rodzaje produktów. Nie inaczej jest w przypadku rynku ochrony słuchu, na którym pojawiają się rozmaite modele nauszników i wkładek, które można dobrać odpowiednio do charakteru wykonywanej pracy. Większość modeli posiada regulowane pałąki, by zapewnić możliwie jak najlepsze dopasowanie do głowy pracownika. Wiele firm prześciga się również w produkcji miękkich i szczelnych zarazem nauszników, by nie powodowały dyskomfortu w pracy. Rynek ochronników słuchu jest dosyć obszerny, każdy może znaleźć model najbardziej mu odpowiadający. Akcesoria ochrony osobistej, w tym przypadku słuchu, będą się dzieliły na dwa rodzaje:
Ochronniki wewnętrzne
Są to wszelkiego rodzaju wkładki przeciwhałasowe. Coraz więcej firm udostępnia w swojej ofercie wkładki jednorazowe typu Push-To-Fit. Ich zaletą jest możliwość dopasowania do kształtu kanału słuchowego oraz niska cena. Ochronniki oraz inne artykuły BHP można zakupić w firmie Piasecki BHP - producenta odzieży roboczej. Artykuły BHP Busko spełniają najbardziej restrykcyjne kryteria ochrony słuchu, w tym normy EN352-2. W ofercie firmy znajdują się wkładki przeciwhałasowe o różnym stopniu wygłuszania, co pozwoli na dopasowanie produktu do warunków pracy. Takim produktem są wkładki przeciwhałasowe wielorazowego użytku na kabłąku Bandblue, wykonane z polipropylenu, silikonu oraz tworzywa ABS. W przypadku potrzeby produktu jednorazowego użytku, Piasecki BHP ma w swojej ofercie wkładki do uszu UVEX X-FIT. Ich ergonomiczny kształt zapewnia świetne dopasowanie, a dzięki opatentowanej technologii x-grip nie będą wywierały nacisku na kanał słuchowy. Ta sama technologia ułatwia wyjmowanie zatyczek. Te wkładki pozwolą na poziom wygłuszenia SNR=37 dB. Innym przykładem ochronników wewnętrznych w ofercie firmy są wkładki przeciwhałasowe 3M E-A-R Soft™ Metal Detectable. Ten model pozwoli na wygłuszenie na poziomie SNR=36 dB, wykonany z wolno rozprężającej się pianki poliuretanowej zapamiętuje kształt kanału słuchowego, co pozwoli na świetne dopasowanie produktu. Model ten wyposażony jest w niebieski sznurek, który jest widoczny dla wykrywaczy metali, może być również poddany recyclingowi.
Ochronniki zewnętrzne
Artykuły BHP Busko nie ograniczają się jedynie do jednego rodzaju ochrony. Firma oferuje wszechstronny wybór produktów, by zaspokoić wymagania klientów. W przypadku nauszników Piasecki BHP ma w swojej ofercie ochronniki słuchu na pałąku nagłownym 3M™ Peltor™ X1A. Model ten pozwoli na wygłuszenie na poziomie SNR=27 dB. Miękkie, szerokie pierścienie uszczelniające i mała waga produktu zapobiegną nieprzyjemnemu uciskowi głowy w czasie długich godzin pracy. W ofercie dostępne są również nauszniki ochronne na pałąku nagłownym 3M Bull’s Eye™ I. Zapewniają ten sam poziom wygłuszenia, a składany pałąk umożliwi łatwy i wygodny transport w kieszeni lub torbie. Ten model polecany jest zwłaszcza osobom zajmującym się łowiectwem, strzelectwem bądź będącymi w wojsku.