Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zęby do maszyn budowlanych

Zęby do maszyn budowlanych
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Spora część właścicieli maszyn budowlanych nie docenia znaczenia zębów w stosunku do pracy całej maszyny. Natomiast tępe i uszkodzone zęby powodują wyższe spalanie oraz obciążenie całego układu hydraulicznego. Ciśnienie w układzie może być dwukrotnie wyższe w przypadku zniszczonych, zębów co może prowadzić do uszkodzenia pompy hydraulicznej, a jej naprawa to zazwyczaj spore koszty, których możemy uniknąć. Przy obciążeniu maszyny znacznie szybciej zużywają się również tuleje i sworznie.

Jakie zęby wybrać do maszyn budowlanych?

W większych maszynach takich jak koparki czy ładowarki największą popularnością cieszą się systemy zębowe z adapterami. Adapter zęba wspawany jest do lemiesza, nakładka zęba wsuwana jest na adapter i zabezpieczana za pomocą małego sworznia. Poprzez takie rozwiązanie wymiana zębów jest prosta, wystarczy wybić tylko zabezpieczenie zdjąć zniszczony i założyć nowy ząb. Sprawdza się również, wtedy gdy maszyna pracuje w różnych materiałach. Gdzie co jakiś czas trzeba nakładki zęba zamieniać w zależności od potrzeb.
Zęby przykręcane bezpośrednio do lemiesza stosuje się głównie w minikoparkach i mini ładowarkach. Ponieważ raczej rzadko wymienia się w tych maszynach zęby w innym wypadku niż zniszczenie. Zęby mocowane do lemiesza są znacznie trudniejsze w wymianie. Po dłuższym czasie odkręcenie śruby jest prawie nie możliwe, w związku z czym najczęściej trzeba je przecinać.

Aby zęby w maszynach budowlanych służyły nam jak najdłużej najlepiej zamontować zęby wzmacniane. Jednym z kryteriów przy wyborze powinna być waga. Ząb o takim samym nr katalogowym może mieć różne wagi w zależności od jakości wykonania. Czym cięższy ząb tym jest bardziej masywny i wytrzymalszy. Na przykład zęby CVA, które posiadają wzmacnianą konstrukcję i są samo ostrzące, będą cięższe niż zęby innych producentów mimo tego, że są dedykowane do tych samych adapterów.
Tak naprawdę wybór dobrej jakości zębów do koparek i ładowarek jest jedyną opcją, którą możemy wybrać, aby przez dłuższy czas nie zaprzątać sobie głowy wymianą. Nie mamy bowiem możliwości zabezpieczenia zębów przed ścieraniem ani korozją. Mają bezpośredni kontakt z ziemią, skałami, kamieniami i nie unikniemy ich zużycia.

Systemy zębowe CAT,

System Caterpillar jest jednym z najpopularniejszych systemów zębowych i stosowany w wielu maszynach budowlanych, nie tylko CAT. Zęby bowiem nie muszą być dobierane pod konkretną maszynę dlatego mamy ich szeroki wybór. Przy wymianie zębów należy pamiętać, że trzeba je zmieniać całymi kompletami, a wszystkie zęby powinny być jednakowe dlatego najlepiej kupić je u jednego dostawcy.