Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak prawidłowo zamontować więźbę dachową? Zobacz jak to się robi!

więźba dachowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Podejmując się zlecenia jako podwykonawca producenta konstrukcji drewnianych trzeba być gotowym na różne, nowe wyzwania. Nie każdy musi wiedzieć od razu, w jaki sposób montuje się prefabrykowaną więźbę dachową. Na szczęście tego typu wiedzę można nabyć pod okiem specjalistów.

Kto może zamontować prefabrykowaną więźbę dachową?

Kto może zostać podwykonawcą producenta konstrukcji drewnianych z prefabrykatów? W takiej roli doskonale sprawdzają się specjaliści – cieśle, którzy wcześniej zajmowali się już produkcją oraz montażem więźby tradycyjnej. Pod okiem ekspertów mogą oni zdobyć doświadczenie w zakresie montażu nowoczesnych i szybkich rozwiązań, jednocześnie nie musząc ponosić przy tym żadnych kosztów budowy i wyposażenia zakładu produkcyjnego. To sprawia, że specjalista-praktyk może skupić się na tym, na czym zna się najlepiej – montażu więźby.

Wysoka jakość montażu – klucz do sukcesu

Stawiając więźbę dachową istotna jest zarówno jakość materiału, jak i solidny montaż. Zarówno jedno, jak i drugie stanowi o trwałości i szczelności całej konstrukcji, która odpowiada za bezpieczeństwo i komfort całego budynku. Nic więc dziwnego, że producenci więźby prefabrykowanej zwracają uwagę na dobór odpowiednich podwykonawców, ponieważ to w dużej mierze od nich będzie zależeć efekt końcowy.

W przypadku więźby prefabrykowanej, na teren budowy przyjeżdżają już elementy gotowe do montażu. Ze względu na gabaryty często sam transport elementów wymaga sporej logistyki i dostępności dużej ilości miejsca na terenie budowy. Na początku mocowane są murłaty, a następnie ustawia się wiązar skrajny.

Każdy kolejny wiązar montowany jest najczęściej pojedynczo lub parami, na belkach oczepowych lub murłatach. Konstrukcja scalana jest z pomocą technologii płytek kolczastych oraz z użyciem specjalnych łączników ciesielskich wykonanych ze stali nierdzewnej. Kształt każdego z wiązarów determinowany jest kształtem dachu – nie wymaga już obróbki na miejscu budowy i jest gotowy do montażu w takiej formie, w jakiej przyjechał na teren budowy.

Następnym krokiem jest zapewnienie sztywności konstrukcji. Robi się to wykorzystując deski, które przybija się do wiązarów oraz taśmy stężające ze stali nierdzewnej, które rozpina się po przekątnej połaci. Na koniec montowane są elementy dodatkowe takie jak krokwie kulawkowe czy wiązary połówkowe.

Całkowity czas pracy podwykonawcy przy montażu więźby dachowej prefabrykowanej trwa od jednego do maksymalnie trzech dni i zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji.

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z producentem konstrukcji drewnianych zobacz ofertę https://wpwinvest.pl/