Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy wiesz, jak wybudować ekologiczny dom?

ekologiczny dom
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Coraz więcej osób decyduje się dzisiaj na budowę domu ekologicznego. Tego typu budynki stanowią doskonałe połączenie funkcjonalności, designu i nowoczesnych rozwiązań, mające pozytywny, długofalowy wpływ na nasz domowy budżet. Jak wybudować ekologiczny dom i o czym powinieneś pamiętać przy planowaniu projektu? Zapraszamy do artykułu!

Budynki energooszczędne i pasywne

Oprócz prywatnych preferencji, chęci zminimalizowania kosztów ponoszonych z ogrzewaniem budynku, czy chęcią życia w zgodzie z naturą, jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego domy energooszczędne cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością. Chodzi oczywiście o liczne dofinansowania, na które może liczyć osoba podejmująca się budowy takiego budynku.

Czym jednak charakteryzują się domy ekologiczne?

  • Domy energooszczędne posiadają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania oraz wentylacji, która nie przekracza 50 kWh/m2 rocznie. Współczynnik przenikania ciepła okien wynosi w tym przypadku 1,3-1,0 W/m² × K.
  • Domy pasywne posiadają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji, która nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie. Współczynnik przenikania ciepła okien wynosi maksymalnie 0,8 W/m² × K.

Jeśli zdecydujesz się na jedno z tych rozwiązań, możesz liczyć się ze zdecydowanie mniejszymi rachunkami związanymi z ogrzewaniem budynku. Ważny jest jednak wybór odpowiednich okien i drzwi, które zapewnią niezbędne parametry techniczne. Jednak wybór wysokiej jakości dedykowanych produktów to nie wszystko.

Równie ważny jest dobrze przeprowadzony ich montaż. Właśnie dlatego decydując się na zakup drzwi i okien, warto zamówić dodatkowo usługę montażu. Ta będzie wtedy przeprowadzona przez osoby z doświadczeniem, które doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę w przypadku takich prac wykończeniowych. Więcej informacji o produktach sprzedawanych na terenie kraju z usługą montażu znajdziesz tutaj: https://oknoplast.com.pl/miasta_salony/katowice/.

Warto również zaznaczyć, że na rynku dostępne są okna i drzwi aluminiowe, wykonane w 100% z materiałów ekologicznych, które poddane recyklingowi mogą być odzyskane jako surowiec wtórny.

Układ funkcjonalny w domu ekologicznym

Warto zaznaczyć, że ekologiczny dom to nie tylko doskonałe parametry techniczne i materiały, które mogą być wykorzystane jako surowiec wtórny, są ważne przy budowie ekologicznego domu. Aby budynek mógł zużywać energię w sposób oszczędny, szczególnie ważne jest odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń.

Najczęściej używane pomieszczenia, takie jak salon, pokój dziecięcy, czy sypialnia, powinny znaleźć się po stronie południowej budynku. To właśnie w nich powinno być najcieplej, aby nie trzeba było ich dogrzewać. Ciepłe promienie słoneczne nagrzewają budynek, a ten zatrzymuje temperaturę i oddaje do kluczowych pomieszczeń.

Po stronie północnej mogą pozostać więc: spiżarnia, łazienka, kuchnia, czy garaż. To pomieszczenia, które nie wymagają tak wysokiej temperatury i doświetlenia. Jednak nawet dobre rozplanowanie układu funkcjonalnego nie wystarczy, jeśli konstrukcja domu nie będzie dobrze przemyślana. Ekologiczne budynki najczęściej budowane są na planie kwadratu lub prostokąta, co pozwala na maksymalne doświetlenie przestrzeni.

To kilka podstawowych cech, jakie wyróżniają domy ekologiczne na tle tradycyjnych budynków. Do zobaczenia w następnym artykule!