© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak współpracować z architektem?

architekt
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Pomoc architekta jest nieoceniona nie tylko w przypadku dużych i skomplikowanych projektów, ale również w mniejszych i teoretycznie prostych wyzwaniach związanych m.in. z wyposażeniem wnętrz. Jednak aby cały proces współpracy był jak najbardziej efektywny, należy podjąć kilka istotnych kroków wyprzedzających. O czym warto pamiętać i do jakich zasad się stosować?

Umowa to podstawa

Umowa, która szczegółowo określa zakres prac, wszystkie terminy realizacji i inne zobowiązania jest jednym z najważniejszych elementów, które rzutują na całą współpracę. Z tego powodu przed jej podpisaniem, należy dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu. Wszystkie niejasne punkty umowy muszą być doprecyzowane w taki sposób, aby żadna ze stron nie miała wątpliwości co do ich interpretacji. Kolejny krok to szczegółowy wywiad lub ankieta. Dzięki nim architekt może poznać nie tylko potrzeby i wymagania klienta, ale również jego osobowość, która w pewnym sensie powinna odzwierciedlać wnętrze domu lub mieszkania. Im bardziej precyzyjny wywiad, im częściej padają tak zwane pytania doprecyzowujące, tym większa szansa na owocną współpracę. Jasne, precyzyjne i dokładne określenie oczekiwań umożliwia wybranie właściwej drogi do realizacji celu, którym jest udany projekt.

Kolejne etapy

Po podpisaniu umowy i szczegółowym ustaleniu wszystkich warunków, rozpoczyna się etap wykonawczy. Warto pamiętać, że po zakończeniu każdej kolejnej części powinna nastąpić krótka (lub w razie potrzeby rozszerzona) konsultacja. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na czas potrzebny na wprowadzanie korekt. Choć niekiedy wydaje się, że te czynności nie zajmują dużo czasu, w praktyce jest zupełnie odwrotnie. Nanoszenie poprawek na projekt, który nie był wcześniej konsultowany, w skrajnym przypadku wymaga ponownego stworzenia go od postaw. Aby uniknąć takiej sytuacji, nawet z pozoru proste aranżacje powinny być jak najczęściej omawiane ze zleceniodawcą.

Zapraszamy do współpracy: architekt Katowice

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry