Kabel grzejny, czym jest i do czego służy?
W czasie siarczystych mrozów temperatury nierzadko spadają poniżej zera i potrafią się utrzymywać nawet przez okres kilkunastu dni z rzędu powodując tym samym pękanie rur. Aby uchronić się przed takimi sytuacjami w przyszłości, warto zainwestować w kable grzejne.
Kabel grzejny to przewód służący ogrzewaniu rur w instalacjach wodno- kanalizacyjnych w celu ochrony przed zamarzaniem. Kable tego typu mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zarówno domków jednorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Kable grzejne stosuje się również do owijania hydrantów z wodą, które stanowią źródło wody, w czasie wystąpienia pożaru. Kable grzewcze stosuje się wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko zamarznięcia instalacji wodnej lub kanalizacyjnej.
Zjawisko zamarzania rur jest problematyczne nie tylko ze względu na brak przepływu wody, ale także dlatego, że zamarznięta woda znacznie zwiększa swą objętość, powodując tym samym pęknięcie rur oraz straty związane z awarią, oraz przerwą w dostępie do wody. Dlatego właśnie warto stosować kable grzejne szczególnie w miejscach, w których potrzebny jest stały dostęp do wody oraz w nieogrzewanych miejscach na przykład w piwnicach, garażach, czy pomieszczeniach gospodarczych. Problem z zamarzaniem rur dotyczy także zakładów produkcyjnych, czy warsztatów samochodowych i magazynów, czyli wszystkich tych miejsc, w których rury z wodą narażone są na niskie temperatury.
Kable grzewcze dają nam gwarancję, że woda płynąca w rurach nie zamarznie nawet w trakcie największych mrozów. Kable grzejne mogą być dodatkowo stosowane zakładach produkcyjnych transportujących lepkie substancje oraz tłuszcze. Rury transportujące wymagają odpowiedniej temperatury płynących w nich płynów, a kable grzejne ułatwiają jej utrzymanie. To właśnie dzięki odpowiedniej temperaturze minimalizuje się ryzyko zatorów w rurze, będące skutkiem zbrylenia substancji lepkich i osiadania tłuszczu na jej ściankach.
Rodzaje kabli grzewczych
Kable grzewcze jesteśmy w stanie podzielić według dwóch najważniejszych kryteriów. Pierwszy to obecność termostatu. Coraz więcej producentów oferuje kable grzejne z termostatem, co podnosi ich komfort użytkowania, działa korzystnie na efektywność i minimalizuje koszty stosowania. Termostat umożliwia nam ustawienie temperatury, czy funkcji automatycznego włączenia i wyłączenia kabla. Ułatwia to zarówno obsługę, jak i obniża zużycie energii podczas stosowania kabla. Drugim kryterium, według którego dzielimy kable grzejne, jest ich długość. W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy jednakowo kable grzewcze do długości 2 metrów, które idealnie sprawdzą się w przypadku montażu w piwnicy, czy garażu w miejscu instalacji wodomierza, ale także kable grzewcze znacznie dłuższe, które sprawdzą się przy ogrzewaniu rur wodociągowych. Ważne jest odpowiednie dobranie długości kabla, ponieważ nie można go skrócić i w całości powinien być użyty do owinięcia dedykowanej rury.