Okresowy przegląd instalacji elektrycznych ma ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Obowiązek regularnego wykonywania kontroli dotyczy przede wszystkim właścicieli zakładów produkcyjnych. Warto jednak mieć świadomość, że również w budynkach mieszkalnych trzeba zainteresować się tym tematem. Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona inspekcja? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Jak często należy przeprowadzać inspekcję elektryczną?
Obowiązujące na terenie kraju przepisy jasno określają, jak często powinno wykonywać się okresowy przegląd instalacji. Zgodnie z ich założeniami przeprowadza się go nie rzadziej niż co 5 lat. Jednak specjaliści z takich firm, jak EL-FORT Instalacje Elektryczne, zauważają, że wpływ na częstotliwość inspekcji elektrycznych ma wiele różnych czynników. Jednym z podstawowych kryteriów jest wiek instalacji, a dokładniej to, kiedy została wykonana i ile lat już działa. Ponadto elementami wpływającymi na regularne kontrole są również:
- narażenie instalacji elektrycznej na oddziaływanie czynników zewnętrznych,
- przeznaczenie obiektu, w którym wykonana została instalacja,
- wyniki poprzedniej inspekcji.
Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej?
Okresowy przegląd instalacji elektrycznej dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich to tak zwane oględziny całego systemu. W trakcie drugiego etapu specjalista dokonuje prób oraz pomiarów instalacji, wykorzystując w tym celu odpowiednie narzędzia pomiarowe. Warto także zauważyć, że wszelkie kwestie związane z inspekcją systemu elektrycznego o niskim napięciu określone zostały przez Polską Normę PN-HD 60364-6:2008.
Kto może wykonać przegląd instalacji elektrycznej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przeglądu instalacji elektrycznej może dokonać osoba, która ma uprawnienia budowlane i kwalifikacje w tym kierunku. Wszelkie prace wymagają również sporządzenia odpowiedniego protokołu potwierdzającego kontrolę. Dokument powinien uwzględniać szereg informacji – łącznie z tym, kto był odpowiedzialny za inspekcję. Protokół uwzględnia także dane dotyczące rodzaju wykonywanych pomiarów oraz prób instalacyjnych czy zastosowanych urządzeń. Pojawia się również wskazanie, kiedy powinno wykonać się kolejny przegląd.
Wykonywanie okresowych inspekcji instalacji elektrycznych ma ogromne znaczenie w kwestii ubezpieczenia budynku w razie np. pożaru. Ubezpieczyciel może zarządzać stosownych dokumentów potwierdzających wykonywanie przeglądu. Jego brak może być podstawą do wstrzymania odszkodowania dla właściciela.