Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jaki sposób może być odzyskiwana energia z wodoru?

Wodór z fotowoltaiki
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wodór ma wiele zastosowań w przemyśle czy produkcji i wciąż odkrywa się nowe pomysły na wykorzystanie tego pierwiastka, ze względu na to, że jest łatwy w przechowywaniu nawet w dłuższej perspektywie czasowej. Już teraz stanowi surowiec, który jest wykorzystywany do produkcji około połowy paliw dostępnych na rynku, a tendencja ta jest wzrostowa. Dowiedz się, w jaki sposób może być odzyskiwana energia z wodoru.

Co ma wspólnego wodór z fotowoltaiką?

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z systemem bazującym na wykorzystywaniu wodoru to nowoczesne rozwiązanie, które wdrażane jest przez najbardziej doświadczonych producentów i projektantów sieci fotowoltaicznych. Wodór z fotowoltaiki może służyć gromadzeniu nadwyżek wyprodukowanej przez instalację energii w okresie letnim. W późniejszym czasie można wykorzystać go do ogrzewania lub wytwarzania energii elektrycznej. Jest to sensowne rozwiązanie w związku z występującymi problemami dotyczącymi magazynowania i oddawania energii z sieci w sezonach grzewczych. Umożliwia całkowite uniezależnienie się w zakresie produkcji czystej energii od podmiotów zewnętrznych. Magazynowanie wodoru jest stosunkowo łatwe i tanie, co jeszcze bardziej przemawia za wykorzystywaniem go przy jednoczesnym posiadaniu fotowoltaiki.

Zalety jednoczesnego stosowania wodoru oraz instalacji fotowoltaicznej

Na instalację fotowoltaiczną wraz z elektrolizerem możliwe jest uzyskanie licznych dofinansowań między innymi z Unii Europejskiej. Pozwoli to na przekształcenie nadwyżek energii wyprodukowanych przez panele w sezonie letnim i przerobienie ich na paliwo, które będzie można zużyć w dowolnym momencie, w ciągu roku, kiedy przychody energii pochodzące z paneli są niższe. Projektowaniem instalacji, które umożliwiają wykorzystanie wodoru zajmuje się między innymi firma inżynierska EPD, która specjalizuje się w odnawialnych źródłach energii.

Jak odzyskać energię z wodoru?

Odzyskiwanie energii z wodoru polega na zainstalowaniu w budynku odpowiedniego sprzętu, jakim może być ogniwo paliwowe. W momencie, w którym fotowoltaika będzie produkowała zbyt małą ilość energii na pokrycie pełnego zapotrzebowania budynku, zmagazynowany wodór przekształca się ponownie w energię. System, który wykorzystuje się w procesie odzyskiwania wodoru, zajmuje niewiele miejsca. Możliwe jest montowanie go w budynkach, które już od dawna funkcjonują bazując na fotowoltaice, ponieważ wykorzystanie ogniwa paliwowego nie wymaga przebudowy infrastruktury.