Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Drabiny ewakuacyjne, a przepisy BHP

Drabina ewakuacyjna
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Przepisy polskiego prawa budowlanego narzucają określone obowiązki w zakresie wyposażenia poszczególnych obiektów. Ogromną rolę odgrywają tutaj normy bezpieczeństwa, dotyczące między innymi dróg ewakuacyjnych. Jednym z kluczowych elementów na tej płaszczyźnie jest konieczność montażu drabiny pionowej. O czym dokładnie mowa, jakie funkcje ma drabina ewakuacyjna i na co zwrócić uwagę w tej materii? Sprawdźmy to!

Drabiny ewakuacyjne, a przepisy BHP

Drabiny ewakuacyjne stanowią nieodłączny element budynków, które posiadają minimum dwie kondygnacje. Muszą być zamontowane zgodnie z przyjętymi standardami, co ma wpłynąć na wysoki poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa. Drabiny pionowe pełnią nie tylko funkcję drogi ewakuacyjnej, ale umożliwiają ponadto wejście na dach między innymi w celu wykonania przeglądu kominów czy umieszczonych tam urządzeń. 

Przepisy BHP a drabina ewakuacyjna - najważniejsze informacje 

Kwestię montażu drabiny ewakuacyjnej uregulowano w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Drabiny pionowe ewakuacyjne muszą spełniać kilka zasadniczych standardów, w tym normy bezpieczeństwa, w zależności od wymaganego rodzaju (np. DIN-14094-1 czy EN-ISO-14122-1). Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie drabiny ewakuacyjnej już na etapie budowy obiektu, ale nie zawsze jest to możliwe. Nic jednak straconego, ponieważ obecnie specjaliści dysponują skutecznymi narzędziami, dzięki którym bez problemu można zamontować taką konstrukcję nawet w istniejącej zabudowie.     

Drabina ewakuacyjna - charakterystyka i rodzaje 

Drabiny pionowe ewakuacyjne wykonane są z wytrzymałych, atestowanych materiałów, dzięki czemu można mieć pewność co do ich trwałości. Najczęściej tworzy się je z aluminium, dodając także stal ocynkowaną i czasami, w zależności od potrzeb, także stal nierdzewną. Drabiny ewakuacyjne są jednym z kilku rodzajów ogólnie pojętych drabin pionowych. Wśród pozostałych można wymienić drabiny zewnętrzne mocowane do budynku, drabiny szybowe oraz drabiny mocowane do maszyn i urządzeń. Jeśli chodzi o drabiny ewakuacyjne na uwagę zasługuje podział na te, które nie posiadają i posiadają kosz ochronny. Drabina bez kosza ochronnego jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy długość ciągu ewakuacyjnego jest mniejsza niż 3 metry. 

Jak wybrać drabinę ewakuacyjną? 

Każda drabina ewakuacyjna musi spełniać ściśle określone wymagania konstrukcyjne. Tylko wówczas może trafić do użytku i być zamontowana zgodnie z przepisami. Chodzi przede wszystkim minimalną szerokość szczebli, która musi wynosić pół metra, ostępach pomiędzy poszczególnymi elementami itp. Co istotne, przepisy określają nie tylko parametry techniczne oraz sposób montażu, ale również narzucają obowiązek dokonywania cyklicznych przeglądów stanu drabiny. Kontrolę musi przeprowadzić co najmniej raz w roku osoba, która posiada stosowne uprawnienia. Na co dzień drabina ewakuacyjna powinna być należycie zabezpieczona przed osobami nieuprawnionymi.