Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Budowa hal pneumatycznych etap po etapie!

budowa hal pneumatycznych
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Jednym z nowoczesnych sposobów sezonowego zadaszenia kortów tenisowych są hale pneumatyczne. Tego typu konstrukcje pozwalają na wykorzystanie otwartego kortu tenisowego również poza sezonem letnim. Za takim rozwiązaniem przemawia zarówno brak skomplikowanych formalności, jak i atrakcyjna cena oraz szybki czas realizacji. Jak zatem dokładnie wygląda budowa hal pneumatycznych?

Hale pneumatyczne etap I – projekt

Postawienie hali pneumatycznych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych konstrukcji, wymaga wcześniejszego przygotowania projektu. Wiąże się to przede wszystkim z analizą potrzeb i wizją lokalną, bez której budowa hal pneumatycznych jest niemożliwa. Wszystko to pozwoli określić dokładne wymiary hali i warunki techniczne oraz dostosować inne jej parametry do indywidualnych potrzep.

Projekt hali obejmuje specyfikację techniczną obiektu, to jakie ma mieć wymiary, jaki typ konstrukcji np.:

  • pneumatyczne hale dwuwarstwowe
  • pneumatyczne hale trójwarstwowe
  • i wyposażenie dodatkowe hali.

Po określeniu wszystkich parametrów i wykonaniu projektu hali pneumatycznych przechodzimy do kolejnego etapu, którym jest produkcja hali pneumatycznej.

hala pneumatyczna

Pneumatyczna hala etap II – prefabrykacja

Prefabrykacja to nic innego jak wyprodukowanie hali oraz wszystkich pozostałych elementów potrzebnych do jej montażu. Na rynku są firmy, które oferują zarówno projekt, jak i produkcję oraz montaż hal pneumatycznych. I warto rozważyć takie rozwiązanie. Producent nie zaprojektuje bowiem hali, której nie będzie mógł wyprodukować. Przy czym ciekawym rozwiązaniem jest pneumatyczna hala używana. W przypadku np. balonów tenisowych, które odznaczają się standardowymi wymiarami, może to być ciekawa i jeszcze tańsza alternatywa. Kolejnym etapem jest budowa hali pneumatycznej, czyli jej montaż.

Pneumatyczna hala

Budowa hal pneumatycznych etap III – montaż

Finalnym etapem całej inwestycji jest budowa hali pneumatycznej, chociaż takie określenie nie oddaje w rzeczywistości tego, jak powstaje taki obiekt. Bardziej można określić to jako montaż hali pneumatycznej, ponieważ nie posiada ona konstrukcji w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Hale pneumatyczne są unoszone do góry za sprawą systemu dmuchaw, które wytwarzają nadciśnienie. Jedynym elementem wzmacniającym konstrukcję, są stalowe linki.

Co ważne, postawienie takiego balonu tenisowego w zależności od zastosowanych rozwiązań i jego wielkości, może potrwać nawet jeden dzień. Jego demontaż jest równie szybki. Z tego też powodu hale pneumatyczne najczęściej stosuje się jako zadaszenie sezonowe.