Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki klej wybrać do mocowania płytek łazienkowych?

chemia budowlana
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Odpowiedni dobór kleju do mocowania płytek łazienkowych ma wpływ na to, jaka będzie jakość wykonanej pracy. Jeżeli produkt tego typu nie będzie właściwie dopasowany, na przykład do rodzaju podłoża, zamontowane kafelki nie będą wystarczająco trwałe. Jaki klej nada się do mocowania płytek łazienkowych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części przygotowanego przez nas tekstu.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kleju do mocowania płytek łazienkowych?

Jeżeli zależy Ci na kupieniu kleju do płytek, który będzie idealnie dopasowany do planowanej przez Ciebie pracy, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Podczas przeglądania ofert sklepów z artykułami budowlanymi, takich jak sklep z chemią budowlaną Kadem, zwróć uwagę przede wszystkim na takie szczegóły jak:

  • rodzaj i typ podłoża, do którego klejone będą materiały,
  • średnie zużycie wybranego kleju,
  • miejsce montażu,
  • norma/klasa wybranego kleju.

Równie istotny jest fakt, czy pod płytkami znajdować się będzie ogrzewanie podłogowe. Poza tym należy pamiętać o planowanym miejscu montażu (ściana, podłoga), a także wymaganych szczegółowych parametrach kleju, takich jak np. wydajność czy elastyczność. Ważne są też warunki, które panują zazwyczaj w łazience. Jest to pomieszczenie, które cechuje się np. wysokim poziomem wilgotności.

Jaki klej jest odpowiedni do mocowania płytek łazienkowych?

Dobry klej do mocowania płytek łazienkowych to przede wszystkim taki, który jest wodoodporny. Dobrze też, jeśli jest szybkoschnący. Jeżeli płytki mają być klejone od góry do dołu, dobrym pomysłem jest użycie kleju, który nie spływa. Z kolei mając ogrzewanie podłogowe, należy wybrać zaprawę elastyczną.

Przykładem odpowiedniego produktu do montażu płytek łazienkowych jest superelastyczny, wodoodporny, tiksotropowy i płynny klej do mocowania płytek H40, przeznaczony do cienkich i grubych warstw, który nie spływa i zachowuje swój kształt. Widnieje na nim symbol C2TES1.

Na koniec warto wyjaśnić poszczególne oznaczenia umieszczane na kartach technicznych poszczególnych klejów. Litera C odpowiada preparatom cementowym, D – klejom dyspersyjnym, natomiast R – produktom na bazie żywic reaktywnych. Cyfra 1 stosowana jest w odniesieniu do klejów zwykłych i normalnie wiążących, a 2 do klejów o podwyższonych parametrach. S1 oznacza, że klej jest odkształcalny, a S2 – wysoko odkształcalny. F z kolei odpowiada klejom szybkowiążącym, T – o zmniejszonym spływie, natomiast E – produktom o wydłużonym czasie otwartym.