Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego służą ławy kominiarskie?

Ławy do chodzenia po dachu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Ławy do chodzenia po dachu, czyli tak zwane ławy kominiarskie, zapewniają bezpieczeństwo podczas wykonywania różnych prac instalacyjnych lub konserwacyjnych. Dzięki nim można wygodnie przemieszczać się po stromej powierzchni. W niektórych przypadkach ich montaż jest wymagany przez prawo, a w każdym przynosi wiele korzyści. Zobacz, w jakich sytuacjach przydają się ławy kominiarskie i kiedy warto się na nie zdecydować.

Jakie zastosowanie mają ławy kominiarskie?

Ławy kominiarskie znajdują zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Przydają się między innymi podczas odśnieżania dachu, przeprowadzania na nim drobnych napraw lub prac konserwacyjnych, montażu oraz ustawiania anteny, a także przeglądu oraz czyszczenia komina (stąd właśnie ich nazwa – są szczególnie przydatne dla kominiarzy). Ławy do chodzenia po dachu najczęściej wykorzystywane są więc przez wykwalifikowanych pracowników, którzy wykonują na nim różnorodne prace. Rolą właściciela budynku jest jednak możliwie największe ułatwienie im wykonywania czynności.

Czy ławy kominiarskie są obowiązkowe?

W niektórych przypadkach prawo wymaga od właściciela budynku montażu komunikacji dachowej. Zgodnie z przepisami stopnie lub ławy kominiarskie muszą zostać zamontowane na każdym dachu ze spadkiem 25% lub wyższym, a także na dachach pokrytych materiałami łamliwymi. Warto zainstalować je jednak również wtedy, gdy prawo nie wymaga ich obecności. Jeśli bowiem pojawi się potrzeba przeprowadzenia prac na dachu, a ten będzie mokry lub śliski i poruszanie się po nim będzie stanowiło zbyt duże zagrożenie, fachowcy mogą odmówić wykonania danej czynności. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wtedy skorzystanie z usług firmy, która sama zapewni swoim pracownikom właściwe zabezpieczenia, a to może wiązać się z wysokimi kosztami.

Z czego zbudowane są ławy kominiarskie?

Ławy kominiarskie wykonuje się z różnorodnych metali, zapewniających odpowiednią wytrzymałość oraz trwałość. Ponieważ znajdują się one na zewnątrz i narażone są na opady deszczu oraz śniegu, muszą być również odporne na korozję. W ofercie sklepu ONROOF zajmującego się sprzedażą akcesoriów dachowych znajdują się ławy do chodzenia po dachu z miedzi, aluminium oraz stali ocynkowanej lub nierdzewnej.

Ławy kominiarskie mocuje się na specjalnych wspornikach, przystosowanych do różnych pokryć dachowych – podczas zamawiania konkretnych egzemplarzy należy upewnić się, że pasują one do wykorzystywanego pokrycia. Jeśli pragnie się dopasować je do stylu dachu lub elewacji, można zamówić elementy pomalowane przy pomocy farby proszkowej. Dzięki temu nie będą odstawać kolorystycznie od reszty budynku.