Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Korzystniejszy jest wynajem czy zakup sprzętu budowlanego?

wynajem narzędzi budowlanych
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Żadna jednoznaczna odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest prawdziwa. Bez trudu można wskazać sytuacje, w których rachunek ekonomiczny przemawia zdecydowanie za wynajmem narzędzi budowlanych. Jednak niemal równie często to właśnie zakup okazuje się korzystniejszy. Przedstawiamy najważniejsze argumenty za dzierżawą i zakupem maszyn oraz urządzeń budowlanych.

O tym, czy lepszą opcją jest zakup czy wynajem narzędzi budowlanych, decydują dwa główne czynniki: czas używania narzędzi i odległość od wypożyczalni.

Kiedy opłaca się kupić sprzęt budowlany?

Ekonomicznie nieuzasadniony jest długoterminowy wynajem tanich elektronarzędzi. Jeżeli potrzebujesz np. wkrętarki na bliżej nieokreślony czas i zamierzasz jej używać do prostych, domowych czynności montażowych, to wybierz zakup. Twoje potrzeby zaspokoi sprzęt z marketu za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Tyle samo zapłacisz za kilkudniowy wynajem wysokiej jakości wkrętarki.

Opisana prawidłowość dotyczy wszystkich urządzeń i maszyn budowlanych. Im tańsze są w zakupie, tym staranniej trzeba oszacować okres wynajmu. Należy też uwzględnić czas potrzebny na odbiór i zwrot wypożyczonych urządzeń. Nie ma to dużego znaczenia, gdy w grę wchodzi np. wynajem narzędzi budowlanych w Łodzi na potrzeby remontu prowadzonego na terenie miasta lub na jego obrzeżach. Jeżeli jednak od wypożyczalni dzieli Cię kilkadziesiąt kilometrów, to warto doliczyć dodatkowy dzień (a najlepiej dwa dni) na odbiór i zwrot wypożyczonego sprzętu.

Własny sprzęt jest też niezbędny wtedy, gdy służy do wykonywanej działalności podstawowej w firmie. Każda profesjonalna ekipa montażowa czy remontowa musi mieć własne elektronarzędzia i przynajmniej jeden dobrej klasy odkurzacz budowlany. Wynajem może uzupełniać braki wyposażenia przy sezonowym zwiększaniu liczby pracowników. Może też dotyczyć urządzeń, które są sporadycznie używane.

Kiedy optymalny jest wynajem narzędzi budowlanych?

Wypożyczalnia narzędzi budowlanych jest ratunkiem w każdej sytuacji, w której potrzebujesz markowych maszyn i urządzeń „na wczoraj”. Opinię tę potwierdza doradca klienta z wypożyczalni budowlanej Verent w Łodzi: – Jeżeli potrzebujesz na jeden dzień mocnego i wydajnego narzędzia do intensywnej pracy np. niezawodnej wkrętarki do skręcania konstrukcji z profili stalowych czy grubego drewna, to powinieneś sprawdzić ofertę wypożyczalni. W przypadku, gdy potrzebujesz kilku czy kilkunastu wysokiej klasy wkrętarek na krótki czas użytkowania, wynajem staje się jedyną ekonomicznie uzasadnioną opcją. Ta prawidłowość dotyczy także minikoparek, ładowarek, walców, frezarek do betonu czy agregatów prądotwórczych. To urządzenia, których zakup wymaga zainwestowania kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Ponadto niektóre z nich są dostępne tylko na zamówienie, którego realizacja może trwać nawet kilka tygodni. Tę samą maszynę w wypożyczalni można otrzymać praktycznie od ręki – w zamian za relatywnie niewielką opłatę dzienną.

Poza szybkim dostępem do wybranych maszyn i urządzeń wynajem jest komfortowy. Dzierżawa narzędzi i maszyn budowlanych zwalnia z zajmowania się logistyką: możesz zamówić sprzęt z dostawą w dowolne miejsce i odbiorem po upływie okresu wynajmu. Ponadto korzystasz ze sprzętu nowego lub używanego, lecz starannie sprawdzonego – w każdym przypadku są to urządzenia w pełni sprawne, które zapewniają wydajną i bezpieczną pracę. Jeżeli dojdzie do awarii, naprawa jest obowiązkiem wypożyczalni. Ważne jest też to, że możesz korzystać z maszyn, na których zakup Cię nie stać. Dzięki korzystaniu z oferty wypożyczalni jesteś w stanie rywalizować skutecznie o większe, wymagające specjalistycznego sprzętu zlecenia.

Kończąc, warto podkreślić, że decyzja o zakupie lub wynajmie zawsze powinna mieć oparcie w starannej kalkulacji kosztów. Nie są to wyłącznie koszty wynajmu. Warto oszacować też straty, które mogą wyniknąć z opóźnień prac na skutek braku określonych maszyn.