Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Doradzamy, jaki materiał wybrać do ocieplenia fundamentów domu

Ocieplenie fundamentów
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Zanim zamieszkasz w swoim wymarzonym domu musisz podjąć szereg trudnych, lecz istotnych decyzji. Jedną z nich jest sposób ocieplenia fundamentów. Dobrze dobrane i zamontowane płyty skutecznie chronią przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za energię. Latem z kolei ograniczają nagrzewanie pomieszczeń, pomagając w utrzymaniu optymalnej temperatury. Zobacz, jakie materiały do izolacji fundamentów polecają specjaliści.

Dlaczego warto ocieplić fundamenty?

Chcąc oszczędzić czas lub pieniądze niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy w ogóle ocieplanie fundamentów jest konieczne. Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, a jest podyktowana kilkoma argumentami. Oprócz tego, że izolacja chroni przed utratą ciepła zimą i nagrzewaniem latem, to jeszcze pełni funkcję hydroizolacji. Doskonale sprawdza się w tej roli, dlatego mury znajdujące się pod ziemią nie są narażone na niszczenie pod wpływem wilgoci oraz wody.

Zaleca się zatem wykonanie ocieplenia na głębokość około 0,5 metra poniżej poziomu gruntu. Na tym etapie warto od razu zaplanować i zrobić izolację stropu nad piwnicą. W ramach oszczędności można zrezygnować z ocieplenia podłogi.

Ocieplenie fundamentów przy pomocy płyt

Skoro wiesz już, że ocieplenie budynku w warstwie fundamentów jest istotne, to czas na wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego. W tej roli dobrze sprawdza się styrodur XPS (zob. https://www.diamondexpert.pl/kategoria/styrodur-xps/) – jeden z materiałów najchętniej wybieranych do izolacji fundamentów w budynkach. Charakteryzuje go niska nasiąkliwość, więc nie pobiera wody z gruntu i nie magazynuje jej, co sprzyjałoby rozwojowi grzybów oraz pleśni. Ma też wysoką gęstość, co utrudnia powstawanie mostków termicznych.

Izolacja wykonana z użyciem płyt jest wysoce skuteczna i nie wymaga już dodatkowych zabezpieczeń czy skomplikowanych wykończeń. Sama folia kubełkowa zazwyczaj wystarczy przed zasypaniem fundamentów ziemią. Jej obecność jest uzasadniona szczególnie w miejscach, gdzie występuje roślinność o mocnych korzeniach czy drobne kamyki, które mogłyby powodować niszczenie „gołych” fundamentów obłożonych płytami XPS.

Każda inwestycja jest inna, dlatego dla uzyskania jak najlepszych efektów trzeba odpowiednio dopasować materiał izolacyjny, uwzględniając rodzaj powierzchni, ścian, charakterystykę gleby i otoczenia. Ocieplenie wykonuje się na bazie wcześniej opracowanego projektu i pod nadzorem kierownika budowy. Wykorzystuje się różne rodzaje płyt, w tym styrodur wafel z krawędzią D, F w kilku grubościach do wyboru.