Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co daje odzież oraz buty ochronne w pracy?

Odzież ochronna
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Od zawsze wiele osób pracowało w trudnych warunkach, pracuje i pracować będzie. Są takie branże jak przemysł, budowa, czy też szpitale, gdzie ochrona jest bardzo ważna. Na przestrzeni lat warunki niewiele się poprawił, ale na całe szczęście można liczyć na bardziej specjalistyczną odzież ochronną. Kto powinien kupować odzież ochronną pracownikom? Gdzie taką odzież można kupić? Pora tego wszystkiego się dowiedzieć.

Podczas pracy nie ma miejsca na ryzyko

Praca zawodowa niejednokrotnie jest obarczona pewnym ryzykiem. Po stronie pracodawcy oraz inspektora BHP jest zminimalizowanie maksymalne tego ryzyka. Jednym ze sposobów jest zagwarantowanie pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej. Należy mieć świadomość, że to pracodawca jest zobowiązany do zakupu odzieży ochronnej swoim pracownikom. Gdy w ogłoszeniu lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest przekazana wiadomość, że zakup odzież ochronnej leży po stronie pracownika, to jest to niezgodne z prawem. Należy mieć tego świadomość.

Na odzieży ochronnej na pewno nie można oszczędzać. Musi być możliwie najwyższej jakości. Co do samej odzieży, to bardzo ważne jest jej dopasowanie. Nie może być tak, że dany element garderoby jest zbyt duży, czy też zbyt mały. W takiej sytuacji danemu pracownikowi nie tylko niewygodnie się pracuje, ale także na dodatek nie jest to bezpieczne.

Gdzie kupować odzież ochronną?

Co jak co, ale odzież ochronna ma to do siebie, że nie można jej kupować byle gdzie. Miejscem, w którym należy kupować wysokiej jakości odzież ochronną, jest sklep BHP. Warto stawiać na sklep BHP, który na rynku działa już od wielu, wielu lat. Może to być zarówno sklep BHP stacjonarny, jak i internetowy. W przypadku sklepów z odzieżą i akcesoriami BHP bardzo ważne jest to, aby były one dobrze wyposażone. Podczas jednych zakupów w takim miejscu, pracodawcy chcą kupić wszystkie potrzebne rzeczy.

Sklepy BHP najczęściej są podzielone na wszelkie kategorie. Można w nich znaleźć odzież medyczną, odzież na budowę, odzież ochronną do pracy w niskich temperaturach oraz przeróżne akcesoria. Można także spotkać się, z podziałam na konkretne zawody. Jest to dla wielu pracodawców ułatwienie. Zakupy można zrealizować znacznie szybciej i nie sprawiają żadnego problemu.

W przypadku wyboru odzież ochronnej nie należy sugerować się jedynie ceną czy tym jak skuteczny marketing ma dana firma. Niestety, ale odzież ochronna, która jest dostępna w podejrzanie niskiej cenie, jest jednocześnie słabej jakości. Nie należy w ten sposób postępować, ponieważ najczęściej dochodzi do sytuacji, w której odzież po krótkim czasie nadaje się tylko do kosza. Lepiej raz kupić sprawdzoną odzież i mieć spokój na dłuższy okres. Z czasem pracodawcy mają już swoje ulubione sklepy BHP, a więc nie poszukują innych miejsc, ani też producentów odzieży ochronnej. Gdy pracodawca jest ciekawy opinii o danej odzieży, czy też dodatkach, to warto porozmawiać z pracownikami. W końcu nikt inny, jak oni właśnie nie mają danego elementu garderoby tak dobrze wypróbowanego.