Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pianki polietylenowe jako materiał izolacyjny

pianka polietylenowa do izolacji
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wśród dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych specjalną grupę stanowią pianki polietylenowe, które wykorzystywane są głównie do izolacji rur oraz pozostałych elementów związanych z techniką grzewczą i sanitarną. Materiał ten znajduje również szerokie zastosowanie w zabezpieczaniu opakowań podczas transportu. Czym charakteryzuje się pianka polietylenowa? Jakie ma właściwości i dlaczego warto z niej korzystać? Zachęcamy do lektury.

Polietylen – czym jest ten materiał?

Wykorzystywane w trakcie izolacji pianki wytwarzane są z polietylenu, czyli jednego z polimerów etenu. Eten jest bezbarwnym gazem, który bardzo dobrze rozpuszcza się w niepolarnych rozpuszczalnikach. Ma charakterystyczny, słodkawy zapach oraz jest substancją łatwopalną. W stanie naturalnym eten występuje w nieznacznych ilościach. Można go zaobserwować m.in. w gazie ziemnym. Masowa produkcja polietylenu otrzymywanego z etenu rozpoczęła się w latach 30. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Obecnie materiał ten jest wykorzystywany do produkcji niezliczonej ilości artykułów z tworzyw sztucznych na całym świecie. Występuje w kilku odmianach o różnym zastosowaniu. Dwa podstawowe rodzaje polietylenu (PE) to ten o wysokiej gęstości (HDPE) oraz o niskiej gęstości (LDPE).

Właściwości polietylenu

Polietylen to giętki, woskowaty, przezroczysty i termoplastyczny materiał o znakomitych właściwościach ślizgowych. Ma niewielką gęstość, charakteryzuje się niską ścieralnością oraz odpornością na roztwory soli, zasad i kwasów. Polietylen nie chłonie wody, ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Wszystko to sprawia, że materiał ten jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym i pakującym (do produkcji folii). Wytwarza się z niego pojemniki na żywność, nakrętki do butelek PET, a także niektóre zabawki, zbiorniki na wodę, rury, kanistry na benzynę oraz żyłki i linki wykorzystywane w wędkarstwie, wspinaczce czy żeglarstwie.

Pianka polietylenowa w izolacji rur

Produkowana z polietylenu pianka znajduje szerokie zastosowanie w izolacji elementów grzewczych i sanitarnych, przede wszystkim centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Ze względu na wysoki współczynnik dyfuzji pary wodnej pianka ta jest w zasadzie nienasiąkliwa, co sprawia, że doskonale sprawdza się w środowiskach zawilgoconych i szczególnie narażonych na działanie wody. Duża giętkość oraz wysoka sprężystość wpływają pozytywnie na praktyczność tego materiału podczas izolacji rur. Pianka ta bez problemów wygina się, co jest wyjątkowo ważne w czasie pracy w trudno dostępnych miejscach. Pianka polietylenowa zachowuje właściwości izolacyjne w zmiennych temperaturach i w różnym otoczeniu, zarówno suchym, jak i wilgotnym.

Zabezpieczanie opakowań pianką polietylenową

Innym popularnym zastosowaniem pianki polietylenowej jest zabezpieczanie opakowań na czas transportu. Materiał ten sprawdza się jako alternatywa dla kartonowych opakowań, zapewniając ochronę przed zniszczeniem. W porównaniu z kartonem polietylen zabezpiecza towary nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również wilgocią. Jest więc materiałem dużo bardziej funkcjonalnym. Wysokiej jakości piankę polietylenową do izolacji znajdziesz na przykład w hurtowni izolacji technicznych i budowlanych Inbud z Gdyni, która zajmuje się sprzedażą oraz dystrybucją materiałów izolacyjnych. Pianka zapewni ochronę wszystkim przewożonym przez Ciebie towarom, dzięki czemu będziesz miał pewność, że dotrą one do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie.