Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gdzie najlepiej stosować dekarski klej poliuretanowy?

dekarski klej poliuretanowy
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wykonanie kompletnego dachu oznacza konieczność przeprowadzenia robót dekarskich mających na celu ułożenie pokrycia dachowego oraz zainstalowanie akcesoriów i wyposażenia nieodzownych do prawidłowej eksploatacji budynku. Jednym z materiałów, które okażą się niezbędne, będzie dobrej jakości klej dekarski pozwalający na uszczelnienie i zamocowanie elementów potrzebnych do uzyskania właściwego zabezpieczenia budynku.

Do czego przyda się klej dekarski?

Prace związane z budową dachu, jego renowacją lub modernizacją wiążą się z koniecznością ułożenia wszystkich warstw składających się na skuteczne zabezpieczenie budynku przed działaniem czynników zewnętrznych. Do ochrony przed utratą ciepła niezbędne będzie wykonanie efektywnej termoizolacji, potrzebna będzie odpowiednia hydroizolacja i pokrycie wytrzymujące napór wiatru oraz dobrze znoszące kontakt z opadami, w tym także zalegającym śniegiem. Żaden dach nie obejdzie się ponadto od utrzymującej pokrycie konstrukcji więźby dachowej, zapewniającej jednocześnie nachylenie połaci gwarantujące sprawne odprowadzanie wody. Podczas układania materiałów izolacyjnych – wełny mineralnej, klasycznego styropianu lub płyt XPS, jak i płyt z pianki poliuretanowej przydatny okaże się dekarski klej poliuretanowy, który pozwoli na połączenie poszczególnych fragmentów składających się na osłonę termiczną dachu. Można z jego pomocą łączyć również folie używane jako zabezpieczenie przeciwwodne.

Czym wyróżniają się dekarskie kleje poliuretanowe?

Kleje poliuretanowe przeznaczone do wykonania prac dekarskich pozwalają na uzyskanie wytrzymałej spoiny, która jest odporna na działanie wody oraz wahania temperatury i oddziaływanie rozmaitych substancji chemicznych. Zachowuje również wysoką elastyczność. Kleje tego rodzaju umożliwiają  montaż materiałów termoizolacyjnych do podłoża, które może stanowić beton, gazobeton lub beton komórkowy. Wiążą one również znakomicie z drewnem i materiałami drewnopochodnymi, w tym używanymi często jako sztywne poszycie płytami OSB. Sprawdzają się w przypadku blach dachowych od typowej blachy trapezowej po blachodachówkę. Można nimi ponadto kleić do papy bitumicznej z posypką mineralną.

Znakomitym przykładem poliuretanowego kleju dekarskiego jest wyrób oferowany przez firmę Polychem Systems. Produkt sprzedawany pod nazwą handlową DEKO to bezrozpuszczalnikowy klej jednoskładnikowy, który utwardza się pod wpływem wilgoci w ciągu 24 godzin, a po zwilżeniu mgłą wodną nawet po 8 do 10 godzin. Nadaje się zarówno do aplikacji ręcznej, jak i maszynowej.