Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Folia PVC — zastosowanie

Folia PVC
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Folia PVC jest materiałem hydroizolacyjnym, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, elastycznością, odpornością na promieniowanie UV i długowiecznością. Ze względu na swoje właściwości i łatwość stosowania folia znalazła szerokie zastosowanie w tworzeniu basenów dekoracyjnych i kąpielowych, a także w budownictwie hydrotechnicznym i przemysłowym.

Tworzenie dekoracyjnych oczek wodnych, strumieni, wodospadów

Folia PVC to uniwersalny materiał, który służy do hydroizolacji oczek wodnych, jak również do tworzenia wodospadów i strumieni. Zazwyczaj w oczku wodnym stosuje się specjalną czarną folię, dzięki której oczko wodne wygląda głębiej i bardziej naturalnie, ze względu na odbicie nieba i przybrzeżnych roślin na powierzchni wody. Dzięki wysokiej elastyczności membrana może być łatwo nakładana na wszystkie kształty i tereny, co czyni ją szczególnie przydatną do tworzenia strumieni i wodospadów. Przed położeniem membrany należy przygotować podłoże stawu — usunąć wszystkie duże kamienie i korzenie roślin, urządzić sztuczne spadki poziomu wody za pomocą ziemi z dna wykopu, dokonać obliczeń potrzebnego materiału. Zaleca się stosowanie folii z geowłókniną, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie membrany podczas montażu i wykończenia sztucznego stawu. Grubość folii zależy od powierzchni i głębokości oczka wodnego. Im większy staw, tym grubsza folia jest używana.

Stawy rybne

Zwykle producent folii PVC do stawów rybnych produkuje ją w sposób przyjazny dla środowiska. Więc stosowanie folii jest bezpieczne dla roślin i życia wodnego. Dlatego też folia ta znajduje szerokie zastosowanie przy budowie stawów do hodowli ryb i organizacji wędkarstwa płatnego. Powierzchnia stawu powinna być uzależniona od liczby ryb przeznaczonych do hodowli. Optymalna głębokość wynosi od 1,5 do 2 m, a w przypadku hodowli karpia do 2,5 m. Zaleca się zacienianie części stawu poprzez sadzenie krzewów lub małych drzew na brzegu. Stworzy to korzystne warunki dla rozwoju ryb i zapobiegnie zakwitowi wody.

W celu utrzymania właściwego stężenia tlenu i równowagi biologicznej w stawie należy zainstalować specjalne fontanny napowietrzające i filtry.

Folia PVC do basenów kąpielowych

Folia PVC jest jednym z najlepszych materiałów do wykończenia basenów. Folia PVC do basenów ma następujące zalety:

  • wysoka wytrzymałość, co eliminuje możliwość uszkodzenia i odkształcenia folii podczas eksploatacji basenu;
  • gładka powierzchnia zapobiega osadzaniu się wszelkich zabrudzeń, powstawaniu mikroorganizmów i bakterii;
  • łatwy montaż — folia dopasowuje się do każdego kształtu powierzchni i ściśle do niej przylega;
  • spełnia dwie funkcje — występuje jako hydroizolacja i element dekoracyjny dla basenu;
  • piękny wygląd — używana jest głównie folia PVC do basenu w kolorze niebieskim lub z imitacją płytek, mozaiki i innych tekstur.

Przed układaniem należy wypoziomować basen i zamontować wszystkie elementy wbudowane (skimmer, dysze, projektory itp.). Na powierzchni należy wyłożyć i przykleić specjalną warstwę izolacyjną. Następnie układana jest folia PVC o grubości 1,5-2 mm oraz wsuwane są pasujące części osadzonych elementów.

Budowa stawów przeciwpożarowych

Stawy przeciwpożarowe stanowią rezerwę wody przeznaczoną do celów przeciwpożarowych na terenach zaludnionych. Często takie stawy stają się miejscem rekreacji, kąpieli mieszkańców, pływania łódką, a także są wykorzystywane do uprawiania sportu i rekreacji. Dlatego przy budowie takiego zbiornika wodnego należy uwzględnić następujące cechy:

  • spełnienie wszystkich niezbędnych norm dotyczących skarp brzegowych;
  • zapewnienie swobodnego dostępu pojazdów pożarniczych;
  • projektowanie plaży i terenów rekreacyjnych.

Wytrzymała folia PVC zapewnia stawowi przeciwpożarowemu niezawodne uszczelnienie wodne. Membrana układana jest na powierzchni, która została dokładnie zagęszczona i oczyszczona z kamieni i korzeni drzew. Dla dodatkowej ochrony materiału, na podłożu układa się włókninę. Folię układa się od środka wzdłuż krawędzi wykopu, zgodnie z kształtem jego podstawy. Krawędzie materiału są mocowane w wykopie, który następnie jest zasypywany ziemią.