Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gont bitumiczny czy blachodachówka – co lepiej wybrać?

Bitumiczne pokrycia dachowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wybór pokrycia dachowego nie jest rzeczą prostą, głównie ze względu na niezwykłą różnorodność produktową. Jeszcze 30 lat temu nie było aż takich możliwości, jakie są dziś dostępne. A dach odgrywa niezwykle ważną rolę w każdej konstrukcji, dlatego przed zakupem trzeba dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne akcesoria. Jaka jest różnica między gontem bitumicznym a blachodachówką?

Czym jest gont bitumiczny i jakie są jego zalety?

Gont bitumiczny to rodzaj pokrycia dachowego wykonywanego z rdzenia z włókna szklanego. Wierzchnią, zewnętrzną warstwę stanowi posypka mineralna, do której czasami dodaje się połyskujące elementy, by nadać ciekawszy wygląd całości. Zastosowanie takich komponentów sprawia, że gont bitumiczny wyróżnia się niezwykłą trwałością. Jest to pokrycie dachowe wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Świetnie radzi sobie zarówno w niskich temperaturach, jak i bardzo wysokich, dzięki czemu idealnie pasuje do naszej strefy klimatycznej. To nie wszystkie zalety tego produktu.

Bitumiczne pokrycia dachowe są bardzo łatwe w montażu. Dodatkowo do ich instalacji nie potrzeba zaawansowanych narzędzi, co znacznie obniża koszt budowy porządnego dachu. Warto także wspomnieć, że gont bitumiczny należy obecnie do najtańszych produktów. Jest także lekki, dlatego idealnie nadaje się do starszych więźb z naruszoną konstrukcją, ponieważ nie obciąża belek. Jest zatem polecany, gdy krokwie mogą nie wytrzymać ciężaru innych pokryć dachowych. Fachowcy podkreślają również, że wysoka elastyczność gontu ułatwia montaż na skomplikowanych dachach.

Wady gontów bitumicznych

Wśród wielu zalet są też niestety pewne wady. Jedną z nich jest konieczność montażu gontu na równej powierzchni. Dlatego wcześniej należy przygotować pełne odeskowanie (można także wybrać płyty OSB w tym celu). Dodatkowo instalacja tego typu pokrycia uzależniona jest od pogody. Jeśli temperatura spadła poniżej 5 stopni Celsjusza, to lepiej zrezygnować z montażu i poczekać na cieplejszy dzień. Oprócz tego gont bitumiczny po jakimś czasie może porastać mchem, co niestety nie wygląda zbyt estetycznie. Specjaliści odradzają gonty na domach, które znajdują się blisko lasów, ponieważ wtedy mech ma bardzo dobry mikroklimat do wzrostu.

Charakterystyka blachodachówki

Kolejny rodzaj pokrycia dachowego to blachodachówka, która obok dachówek ceramicznych cieszy się największą popularnością. Jedną z największych zalet blachodachówek jest ich wytrzymałość. Dobrej jakości pokrycie dachowe wytrzymuje naprawdę długie lata. Potrafi przetrwać silne mrozy oraz upały. Prawidłowo położony dach wytrzymuje również silne podmuchy wiatru. Obecnie prezentuje się niezwykle elegancko, często do złudzenia przypomina wspomnianą już dachówkę ceramiczną, przy czym blaszane dachy są dużo tańsze niż ceramiczne odpowiedniki. Aby zdecydować się na konkretny produkt, trzeba wziąć wszystkie czynniki pod uwagę. Eksperci z hurtowni Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych różnego typu podpowiadają, jak dokonać wyboru:

Blachodachówka wyróżnia się wytrzymałością, jednak lepiej nie wybierać jej przy bardzo skomplikowanych konstrukcjach dachowych. W takiej sytuacji trzeba przycinać poszczególne moduły, co sprawia, że dużo materiału nie nadaje się do użycia. Dodatkowo blachodachówka jest cięższa od gontu bitumicznego, dlatego lepiej nie stosować jej na starszych dachów, w których krokwie mogą nie wytrzymać obciążenia. Wadą blachodachówki jest także jej wysoka akustyczność. Z drugiej strony ten rodzaj pokrycia dachowego sprawdza się w miejscach, gdzie zdarzają się obfite śnieżyce. Blachodachówka jest gładka, dzięki czemu śnieg nie zalega na dachu, tylko powoli się z niego ześlizguje.