Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zorganizować strefę przebieralni w siłowni i klubie fitness?

systemy ścianek działowych
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Profesjonalna siłownia czy klub fitness muszą mieć zorganizowaną na wysokim poziomie strefę przebierania. To jeden z ważniejszych elementów całego kompleksu treningowego, który klienci poddają często surowym ocenom i ma spory wpływ na popularność sal do ćwiczeń. Już dawno przestało wystarczać ustawienie ławki gimnastycznej przed rzędem metalowych szafek. Dziś zabudowa musi być przemyślana, funkcjonalna i estetycznie wykonana.

W Polsce z roku na rok rośnie popularność treningów w salach wyposażonych w specjalistyczne urządzenia do ćwiczeń. Według raportu „The European Health & Fitness Market” z 2019 r. przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, regularnie korzystało z tych miejsc prawie 3 miliony Polaków i był to dla nas wynik rekordowy. W związku z pandemią COVID-19 w następnych latach branża przeżywała pewne perturbacje, ale specjaliści wróżą siłowniom i klubom fitness dalszy rozwój. Korzysta z nich u nas zaledwie 8 proc. osób, dużo mniej niż wynosi średnia dla Niemiec czy Wielkiej Brytanii, więc należy spodziewać się, że udział aktywnych Polek i Polaków jeszcze będzie rósł.

– Wiele z tych profesjonalnych miejsc do ćwiczeń otwierają zagraniczne sieci, które mają duże doświadczenie w organizowaniu siłowni na wysokim poziomie – mówi specjalista z firmy Sanipol, zajmującej się projektowaniem oraz wykonywaniem zabudowy w przebieralniach i pomieszczeniach sanitarnych w m.in. w dużych instytucjach komercyjnych. – A mniejsi gracze na tym rynku obserwują liderów z zainteresowaniem i naśladują ich rozwiązania. W efekcie większość z nowoczesnych sal gimnastycznych jest zorganizowanych bardzo profesjonalnie, a to oznacza dbałość o każdy szczegół, w tym o właściwe urządzenie strefy do przebierania.

Wymogi dotyczące przebieralni

Przepisy niewiele mówią o wymogach dotyczących przebieralni, określają wyraźnie np. minimalną wysokość pomieszczeń. Prawo budowlane nakazuje, aby liczyły one co najmniej 2,5 m, a do poziomu przynajmniej 2 m ściany muszą mieć powierzchnie łatwe do zmywania. Koniecznością jest umieszczenie w najbliższym sąsiedztwie od szatni toalety i umywalni ze stanowiskami natryskowymi z podziałem na pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn. Na każde 10 osób korzystających z przebieralni musi funkcjonować jedna kabina z muszlą ustępową, umywalka i natrysk. Na podłodze w strefie między szatnią a pomieszczeniami mokrymi dobrze jest ułożyć maty antypoślizgowe.

Mimo niewielu szczegółów w kodeksach prawnych właściciele siłowni i klubów fitness sami dbają o wysoki standard tych miejsc. Chodzi nie tylko o ogólny wygląd pomieszczeń, ale także o liczne udogodnienia, np. organizują zamykane od wewnątrz kabiny do przebierania, montują systemy ścianek działowych, udostępniają suszarki do włosów. Pomieszczenia są dobrze wentylowane i mają sporo przestrzeni, aby pomieścić klientów. W zależności od rozmiarów dostępnych sal menadżerowie tych miejsc organizują szatnie z podziałami na rewiry dla mężczyzn i dla kobiet lub otwierają wspólne przestrzenie koedukacyjne z dostępem do indywidualnych i zamykanych kabin do przebierania.

Zamykane szafki na rzeczy osobiste

Najważniejszym wyposażeniem szatni są jednak zamykane szafki na rzeczy osobiste oraz ławeczki ułatwiające przebieranie. To one głównie decydują o funkcjonalności tego miejsca i dają klientom poczucie komfortu. Standardem są obszerne szafki o komorach mierzących około 180 x 40 x 41 cm (wysokość x szerokość x głębokość), które swobodnie mieszczą całe wierzchnie ubranie, buty i torbę sportową. Jeśli obiekt prowadzi także szatnię ogólną, w której można zostawić zimowe kurtki i płaszcze, to przestrzeń wewnętrzna szafek może być mniejsza. Z reguły dzieli się wtedy jedną dużą komorę na dwie mniejsze. Drzwiczki są zaopatrzone w zamki otwierane za pomocą kluczyka, opaski wysyłającej impuls elektryczny lub wrzuconej monety.

Szafki ustawia się w rzędach (tyłami do siebie) lub tak, aby dotykały tylną częścią ścian. Między nimi znajdują się ławeczki – mogą być zintegrowane ze stelażem zabudowy lub ustawione luzem między dwoma szeregami mebli. Szafki nie powinny stać bezpośrednio na ziemi, ale opierać się na nóżkach. Zaletą takiego rozwiązania jest uproszczenie sprzątania pomieszczenia. Wolna przestrzeń na dole pozwala na szybkie i dokładne czyszczenie podłogi, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie higieny na właściwym poziomie.

Trwały materiał na budowę szafek

W nowoczesny siłowniach i klubach fitness w ostatnich latach dominują zabudowy przebieralni wykonane z płyt HPL. Jest to materiał niezwykle wytrzymały na uszkodzenia i zapewniający trwałość na lata. To laminat tworzony z syntetycznych żywic termoutwardzalnych, które zastygają wokół zatopionych w nim arkuszy papieru. Jest on całkowicie wodoodporny i zupełnie nie chłonie wilgoci. Bardzo łatwo czyści się ścianki szafek ze względu na jego idealnie gładką powierzchnię. To dość lekki materiał, a na zabudowę w przebieralniach nadają się płyty o grubości zaledwie kilkunastu milimetrów. Jest poza tym łatwy w montażu i dość tani.

Płyty HPL dostępne są w wielu kolorach i dzięki temu można z nich tworzyć zabudowę o bardzo atrakcyjną wizualnie – wszystko zależy od wyobraźni projektanta. W kompleksach sportowych z laminatów wykonuje się także kabiny, blaty i przegrody w pomieszczeniach toaletowych i umywalniach. Dzięki temu można łatwo zaprojektować spójny wygląd tych pomieszczeń.