Dostępne obecnie na rynku materiały konstrukcyjne znacznie odbiegają jakością od tych, które stosowano 50 lat temu. Jest to efektem wdrożenia nowych technologii obróbki i przetwarzania drewna. Dzięki osiągnięciom inżynierii w sprzedaży pojawiły się nowe rodzaje drewna konstrukcyjnego. Są one bardziej wytrzymałe mechanicznie, odporniejsze na czynniki biologiczne, wilgoć czy ogień. Do takich nowoczesnych materiałów zaliczają się drewno BSH i KVH. Co to jest za materiał?
Charakterystyka i zastosowanie drewna KVH
Drewno KVH przez niektóre osoby jest nazywane klejonym, chociaż nie jest to czynność, która dokładnie odzwierciedla proces produkcji. Materiał jest wytwarzany ze starannie wyselekcjonowanego surowca o wytrzymałości w klasie C24. W przeciwieństwie do litego drewna C24 jest ono jednak poddawane dodatkowej obróbce. Szczególnie znaczące jest tu suszenie komorowe, dzięki któremu materiał osiąga wilgotność na poziomie 15%. Istotne jest też czterostronne struganie materiału. Dzięki któremu zyskuje on większą odporność ogniowa i biologiczną.
Drewno konstrukcyjne KVH w postaci belek o długości nawet do 16 m nie ma jednolitej struktury. Pożądaną długość uzyskuje się, łącząc krótsze elementy wzdłużnie na tzw. wczepy. Klejenie w przypadku tego typu drewna polega na wzmocnieniu łączenia klinowego klejem tak jak w poprzednim artykule, byłbym tutaj ostrożny z tym stwierdzeniem. Są jeszcze producenci, którzy stosują te kleje. . Drewno klejone KVH jest dostępne w postaci belek o standardowej długości 13 m oraz w grubościach od 50 do 160 mm i szerokościach od 80 do do nawet 320mm mm.
Zastosowanie drewna KVH jest bardzo szerokie. Można z niego budować domy, więźby dachowe, tarasy, wiaty i garaże, a także małą architekturę ogrodową.
Charakterystyka i zastosowanie drewna BSH
Drewno BSH jest typowym drewnem klejonym, co oznacza, że powstaje w wyniku sklejenia ze sobą kilku warstw materiału. W przeciwieństwie do popularnej sklejki modelarskiej nie są to jednak cienkie płyty, lecz deski lub lamele o grubości 40 mm. Drewno jest materiałem o specyficznych właściwościach i cechach fizycznych, które zmieniają się wraz z układem włókien. Poprzez sklejenie kilku warstw jest możliwe eliminowanie słabszych punktów, przez wzajemne wyrównywanie parametrów.
Drewno BSH ma wysokie klasy wytrzymałości określane oznaczeniami GL24/GL28/GL30/GL32. Jest też dostępne w dwóch wersjach: przemysłowej (NSI) oraz wizualnej (SI). Drugi wariant jest estetyczniejszy, dlatego zaleca się jego wykorzystanie w widocznych elementach konstrukcji. Standardowe wymiary zawierają się w przedziale od 60 do 280 mm grubości i od 120 do ponad 1680 mm wysokości.
Podsumowanie różnic pomiędzy oboma rodzajami drewna
Obok wielu podobieństw, do których zaliczają się między innymi suszenie komorowe i czterostronne struganie, pomiędzy drewnem KVH a BSH są też istotne różnice:
- drewno klejone BSH jest dostępne w wyższych klasach wytrzymałości,
- drewno KVH ma ograniczoną ilość przekrojów,
- drewno KVH jest znacznie tańsze przy zachowaniu standardów wytrzymałościowych,
- drewno BSH ma estetyczniejszy wygląd
- wilgotność drewna BSH jest niższa nawet o 3%.
Reasumując, drewno BSH jest materiałem konstrukcyjnym z najwyższej półki. Świadczą o tym parametry techniczne, wygląd i cena. Dlatego jest wybierane do budowy obiektów, w których walory wizualne mają duże znaczenie. Zastosowanie drewna KVH jest mniej ograniczone kosztami, dlatego można z niego budować wszystko, od domów segmentowych po pergole.