Zawilgocenie ścian budynku może być poważną przeszkodą w stworzeniu czystych i zdrowych warunków do życia. Wilgoć szkodzi również samym murom, które w dłuższym czasie tracą swoje cechy fizyczne oraz wytrzymałość. Rozwój pleśni i innych mikroorganizmów to pierwszy krok do nasilania się alergii i innych poważniejszych chorób. Dlatego warto zadbać o osuszanie domu za pomocą jednej ze sprawdzonych metod.
Inwazyjne czy nieinwazyjne osuszanie murów – jak wybrać metodę?
Usuwanie nadmiaru wilgoci nagromadzonej na powierzchni oraz w strukturze murów wymaga zastosowania metody, która najlepiej sprawdzi się w danych warunkach. Kryterium jej wyboru jest przede wszystkim stopień zawilgocenia, ale warto też zwrócić uwagę na to, czy para wodna przeniknęła w głąb struktury murów lub pod podłogi. W takiej sytuacji powierzchniowe osuszanie ścian tylko częściowo rozwiąże problem. Po kilku dniach czy tygodniach ukryta w ścianach wilgoć znów wydostanie się na zewnątrz. Ocenę stopnia zawilgocenia można powierzyć profesjonalnej firmie, która dysponuje urządzeniami pomiarowymi. Dzięki temu wybrana metoda zagwarantuje permanentne rozwiązanie problemu.
Jak osuszyć ściany z wilgoci? Do wyboru jest kilka metod, które dzielą się na nieinwazyjne i inwazyjne. Pierwsze w wielu przypadkach mogą być przeprowadzone samodzielnie – pod warunkiem, że właściciel mieszkania czy domu dysponuje odpowiednim sprzętem. Metody inwazyjne wymagają już profesjonalnego wyposażenia, materiałów i wiedzy. Są jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku domów zalanych przez powódź czy ulokowanych na podmokłym gruncie i bez zabezpieczenia przeciwwilgociowego fundamentów.
Nieinwazyjne metody osuszania budynków
Jedną z najpopularniejszych i najprostszych metod nieinwazyjnego osuszania budynków jest podniesienie temperatury wnętrza do poziomu, w którym wilgoć wyparowuje. Następnie jest ona usuwana z powietrza. Cały proces odbywa się bez naruszania struktury murów czy podłogi. Do metod nieinwazyjnych zaliczają się:
- naturalne osuszanie budynków przez fizyczne usunięcie nadmiaru wody oraz usprawnienie cyrkulacji powietrza wewnątrz obiektu,
- osuszanie murów metodą kondensacji z wykorzystaniem osuszacza – urządzenie wchłania wilgoć z otoczenia, skrapla ją i usuwa na zewnątrz,
- osuszanie mieszkań metodą adsorpcji – urządzenie do wyciągania wilgoci ze ścian zawiera specjalny silikażel o bardzo wysokiej chłonności. Następnie wkład jest osuszany gorącym powietrzem, a wilgoć zostaje wydalona na zewnątrz,
- usuwanie wilgoci za pomocą gorącego powietrza – do tego celu wykorzystuje się specjalne nagrzewnice,
- osuszanie mikrofalami o częstotliwości 300 MHz do 300 GHz emitowanymi przez generator. Metoda wymaga dodatkowego intensywnego wietrzenia.
Odpowiednie urządzenie do wyciągania wilgoci ze ścian sprawdza się też w przypadku osuszania ścian warstwowych z tzw. pustką powietrzną.
Inwazyjne metody osuszania fundamentów i murów
Nagrzewnice, wentylatory czy osuszacze nie zawsze wystarczą do permanentnego usunięcia wilgoci ze struktury budynku. Tam, gdzie problem jest poważniejszy, warto postawić na metody inwazyjne. Ich przeprowadzenie wymaga doskonałej znajomości technik i doświadczenia, którym dysponują wyłącznie profesjonalne firmy. Osuszanie budynków wymaga między innymi podcinania ścian lub wykonywania odwiertów. Umożliwiają one iniekcję pionową lub poziomą specjalnego preparatu hydrofobowego. Zaletą tej metody jest jej bezterminowa skuteczność. W przypadku stałej tendencji do podmakania można też wykonać podcinanie ścian. W szczelinach umieszcza się kliny, zaprawę lub płyty izolacyjne.
Sprawdź również ofertę izolacji fundamentów: https://suchemury.pl/izolacja-fundamentow/.
Osuszanie budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i biurowych, a także osuszanie fundamentów metodami inwazyjnymi oraz nieinwazyjnymi jest specjalnością firmy Suche Mury. Od lat zajmuje się ona ochroną budynków zarówno tych wykonanych z drewna, jak i murowanych, w tym renowacją obiektów zabytkowych. Stosowane metody nie tylko chronią ściany przed degradacją, ale eliminują także rozwój grzybów budowlanych i powstawanie wykwitów solnych. Specjaliści z firmy Suche Mury wykonują również ekspertyzy mykologiczno-budowlane oraz pomiary wilgotności.