Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najważniejsze różnice między wentylacją naturalną a mechaniczną

wentylacja alnor
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wymogiem budownictwa jest sprawna i efektywnie działająca wentylacja w każdym mieszkaniu. Wszyscy domownicy powinni mieć jednak świadomość tego, że jest to nie tylko wymóg prawny, ale również rozwiązanie zapewniające komfort we własnym domu. Wentylacja zapewnia cyrkulację powietrza, dzięki której oddychasz świeżym i czystym powietrzem. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wentylacji: mechaniczna (inaczej nazywana rekuperacją) oraz naturalna (inaczej nazywana grawitacyjną). Sprawdź, jakie są różnice między nimi.

Wentylacja naturalna, inaczej nazywana grawitacyjną

Na rynku rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje wentylacji: naturalną (grawitacyjną) oraz mechaniczna (podstawą jej funkcjonowania jest rekuperator). Wentylacja grawitacyjna jest znana od wielu stuleci i od długiego czasu wykorzystuje się ją w domach. Ten rodzaj działa dzięki wybudowanym pionowym kanałom wentylacyjnym. Odpowiadają one za umieszczenie ciepłego, zużytego powietrza z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Przy odpowiednich warunkach powstaje różnica ciśnień, następnie wytwarza się ciąg powietrza, który umożliwia wypychanie powietrza przez wentylacyjny kanał grawitacyjny przez komin do góry. Jednak, aby taka sytuacja miała miejsce, potrzebne są ściśle określone warunki. Przy wentylacji grawitacyjnej nie ma potrzeby instalacji urządzenia mechanicznego ani nie ma konieczności rozprowadzania instalacji wentylacyjnej po mieszkaniu. Niestety specjaliści z zakresu wentylacji zwracają uwagę na szereg wad tego systemu. Niezbędne jest rozszczelnienie okien poprzez otwarte nawiewniki lub uchylone okna (może być to szczególnie niepraktyczne w trakcie zimy). Dodatkowo nie ma możliwości kontrolowania nawiewanego i wywiewanego powietrza. Wentylacja naturalna jest również całkowicie uzależniona od warunków atmosferycznych.

Wentylacja mechaniczna

Kolejnym rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna, która zapewnia całodobową wymianę zużytego powietrza na świeże. Inaczej jest ona nazywana rekuperacją, ponieważ podstawą jej działania jest rekuperator. Użytkownicy tego rozwiązania zwracają uwagę na jego energooszczędność, ponieważ gwarantuje ono wymianę powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła (w trakcie zimy można zaoszczędzić nawet do 50% na ogrzewaniu). Dodatkowo nawiewane powietrze z zewnątrz jest również filtrowane, dzięki czemu znacząco ogranicza się kontakt domowników ze smogiem i alergenami. Warto wiedzieć, że najważniejszą częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła. Dochodzi w nim do przekazania energii między strumieniami powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Do wad korzystania z rekuperacji można zaliczyć wyższe koszty instalacji niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Należy jednak pamiętać, że koszty te mogą się zwrócić w postaci oszczędności na ogrzewaniu. Utrzymanie instalacji również kosztuje - filtry w rekuperatorze należy wymieniać regularnie. Każdy z rodzajów wentylacji ma swoje wady i zalety, wybór, który jest lepszy, należy tylko do Ciebie.